Co ma wspólnego buchalteria z poezją?

Tym razem w dżdżysty sobotni poranek (08 X br.) postanowiliśmy wstąpić do Śródmiejskiego Domu Kultury przy ul. Mikołajskiej  i wspólnie posmakować środowiska akademickiego naszego miasta. W tym celu wartkim krokiem wspięliśmy się po stopniach na ostatnie piętro Kamienicy Lamellich i w kameralnym towarzystwie wysłuchaliśmy wykładów na temat  interpretacji poezji Wisławy Szymborskiej oraz  Zbigniewa Herberta. Gospodarzem spotkania był dr  Józef Maria Ruszar, który zaprosił nas na prelekcję książki prof. Wojciecha Ligęzy: „Bez rutyny”.

Czas upłynął nam w miłej i niezwykle ciekawej atmosferze (poczuliśmy także na własnej skórze , co to znaczy 1,5 godziny- po dwa razy, wykładu z przerwą na przekąski )    Umiejętność sporządzania notatek oraz nabyta wiedza z pewnością nam się przyda  a czas spędzony w gronie nauczycieli i wykładówców był nieoceniony. „Uśmiech” W Szymborskiej w stronę czytelnika okazał się nader poważny, muzyka sfer Pitagorasa przeniknęła poezję Z. Herberta, a malarska liryka na sladjach wywołała wspaniałe  wrażenia wśród obecnych.

Z dumą reprezentowaliśmy Kostkę na Seminarium jako jedyna szkoła gimnazjum. Wiele radości i satysfakcji przyniosła nam wspólna rozmowa z prof. W. Ligenzą. Jesteśmy ogromnie wdzięczni Panu Profesorowi za  poświęcony czas i życzliwość (będziemy kolejnymi rocznikami zasilającymi szeregi uniwersyteckich żaków  ;  )

A domieszka buchalterii z poezją to jeszcze jeden dowód na to, że rozum ludzki to remedium artystyczne bez granic… ( Z.Herbert był ekonomistą), o czym przekonał nas dr Józef Maria Ruszar („Zbigniew Herbert – księgowa uczciwość opisu świata” ).

Sara Majkowska, kl.2f

Natalia Izbińksa, kl. 2f

Grzegorz Garboliński, kl.3c

Zapraszam serdecznie zainteresowanych Kostkowiczów, pasjonatów literatury na kolejne Seminarium akademickie na temat interpretacji poezji T. Różewicza oraz Z. Herberta .
Miejsce: Śródmiejski Ośrodek  Kultury w Krakowie, ul. Mikołajska 2
Termin: sobota, 22 października 2016, godz. 10.00-14.00

Opiekun
Iwona Poręba, nauczyciel języka polskiego (sala 305)

Iwona Poręba, nauczyciel języka polskiego

Zobacz zdjęcia