Dnia 16 października 2018 roku w naszej szkole odbyła się debata oksfordzka pomiędzy przedstawicielami klasy 1C i 2C. Debatę poprowadziła Emilia z klasy 2C. Przedstawicielami klasy 1C byli: Krystian, Jack i Mikołaj, natomiast osobami reprezentującymi klasę 2C: Daniel, Piotrek i Kuba. Cała debata dotyczyła ważnej rocznicy, którą obchodzimy w tym roku, czyli 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Klasa 1C broniła tezy mówiącej, że: „Polska właściwie wykorzystała 100 lat niepodległości”, natomiast klasa 2C tezy – „Polska niewłaściwie wykorzystała 100 lat niepodległości”.

Na początku prowadząca zapoznała uczestników z zasadami debaty. Przedstawiła również składy obu drużyn oraz w kilku słowach opowiedziała, jak Polska przez 123 lata walczyła, aby odzyskać upragnioną niepodległość. Następnie obie drużyny wygłosiły swoją mowę wstępną dotyczącą bronionej przez siebie tezy. Po tym rozpoczęła się wymiana zdań pomiędzy drużynami – było to bardzo ciekawe. Drużyny nawzajem zaskakiwały siebie swoimi argumentami, które były bardzo słuszne i trudne do podważenia przez przeciwników. Warto tutaj wspomnieć o publiczności, która mogła zadać swoje pytania debatującym. Pytania widzów nie ułatwiały w żaden sposób  debaty zespołom, ale zmusiły obie drużyny do pogłębionej refleksji. Osobą, która miała także kilka pytań do ekip była Pani Profesor Agnieszka Kubas-Chmielowska, która była pomysłodawczynią całości debaty. Po pytaniach drużyny powróciły do wzajemnych pytań i argumentacji swojej tezy. Po dwóch burzliwych i emocjonujących godzinach lekcyjnych nadszedł czas na zakończenie, które miało nietypową formę – było to dokończenie zdania: „Dla mnie sto lat niepodległości to…”, którego podjęło się kilka osób z widowni. Myślę, że każdy z nas powinien sobie dopowiedzieć koniec tego zdania. W ten oto sposób debata została zakończona.

Relację przygotował Maciej Bruzda kl. 1C

Agnieszka Kubas – Chmielowska, Dyrektor Biura Promocji i Rozwoju szkoły, nauczyciel historii i wosu