#ZłoteSzkołyNBP

WIZYTA KOSTKOWICZÓW W KOMENDZIE WOJEWÓDZKIEJ POLICJI W KRAKOWIE NA EDUKACYJNYCH SPOTKANIACH O ZABEZPIECZENIACH POLSKICH BANKNOTÓW OBIEGOWYCH I KOLEKCJONERSKICH, tym razem w języku angielskim. KOLEJNA LEKCJA Z EKONOMIĄ W TERENIE…

 

Były już ,,lekcje z ekonomią w terenie” w Krakowskim Salonie Ekonomicznym NBP oraz na jarmarku świątecznym, a teraz przyszedł czas nową odsłonę ciekawej edukacji ekonomicznej poza murami szkoły.

Nasi Kostkowicze oraz ich goście ze szkoły St. Louis University High School Elliot i Theodore udali się z wizytą do Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie na spotkania z ekspertami policyjnymi. Był to czas realizacji zadań IV edycji programu Złote Szkoły NBP, kiedy to kolejny raz teoria została połączona z praktyką…

Zabezpieczenia polskich banknotów obiegowych i kolekcjonerskich, tym razem z uwagi na naszych gości w języku angielskim, to główny temat  naszego spotkania. 

Ksiądz, dr Mateusz Kowalcze SJ, były nauczyciel chemii i religii w Kostce, a obecnie pracownik Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Krakowie – w bardzo ciekawy sposób prezentował nam na przykładach rodzaje zabezpieczeń banknotów. Niektórzy z nas pierwszy raz spoglądali na banknot ,,500 ZŁOTYCH” i poznawali tajniki jego nowoczesnych zabezpieczeń, a także oglądali ,,na żywo” pierwszy polski banknot kolekcjonerski.

W trakcie praktycznych warsztatów ,,na banknotach”  uczestnicy spotkania mogli wziąć udział w pokazie możliwości specjalistycznego sprzętu do rozpoznawania fałszerstw pieniędzy i dokumentów. Nasz ekspert podzielił się z nami swoimi doświadczeniami z pracy. Poznaliśmy także wiele ,,opowieści z życia wziętych” o prawdziwych fałszerzach… 

Na prośbę naszych gości, zostały porównane zabezpieczenia polskich banknotów obiegowych z zabezpieczeniami ich waluty – czyli banknotów dolarowych. Teraz wiemy już na pewno, że nasze rodzime zabezpieczenia są lepsze! 

Nie dziwi nas już to, że polskie banknoty nie są tak często modernizowane jak inne, bo zwyczajnie nie muszą, gdyż posiadają zabezpieczenia z najwyższej półki! 

Na zakończenie odbyło się równie ważne spotkanie – dyskusja przy obiedzie:), czas wspomnień… i zadawania pytań…

A teraz – SPRAWDŹ jak znasz zabezpieczenia polskich banknotów obiegowych!

Poniżej znajdziesz pomocne prezentacje naszego PRZYJACIELA KOSTKI Księdza Mateusza: