Przypominamy, że jest jeszcze szansa aby zapisać się na kolejna wyprawę KOSTKI do USA. Tym razem celem  wyprawy będą  Parki Narodowe Stanów Zjednoczoych na zachodnim wybrzeżu USA.
Wyjazd 11 lipca- 27 lipca- 17 dni w Ameryce.
Czas składania deklaracji mija 14 listopada !
W razie pytań zapraszam do kontaktu – nauczyciel języka angielskiego – Pani Profesor Zofia Nazim.

Poniżej zamieszczamy relację uczesniczki poprzedniej wycieczki – Zosii z klasy 3C.

Dnia 30 marca 2023 roku grupa 18 uczniów pod opieką p. Zofii Nazim oraz p. wicedyrektor Agnieszki Krupy wzięła udział w wyjeździe do Stanów Zjednoczonych. Uczestnicy wycieczki mieli dotrzeć najpierw na lotnisko we Frankfurcie, skąd odlatywał samolot do Nowego Yorku, ale z powodu złych warunków pogodowych nie dotarli na miejsce na czas. Z pomocą przewodnika Janusza Dubiela udało się jednak zarezerwować lot już kilka godzin później. Czas ten uczniowie spędzili w hotelu nieopodal lotniska i wspólnie uznali to za ciekawe rozpoczęcie przygody. Rano, po śniadaniu, odbył się szybki przelot do Szwajcarii, gdzie miała miejsce ostatnia już przesiadka na samolot do jednego z najbardziej znanych miast Ameryki. Choć lot trwał aż 8 godzin, wśród uczniów nieprzerwanie panowała atmosfera podekscytowania i radości. Zwiedzenie Nowego Yorku było marzeniem, które właśnie miało się spełnić.

Po lądowaniu odbyła się odprawa, a następnie zakwaterowanie w hotelu w Queens. Mimo opóźnienia nowoprzybyli zdążyli zobaczyć wiele cudów Manhattanu. Udali się na punkt widokowy Top of the Rock (Rockefeller Center), aby oglądać panoramę miasta i zachód słońca. Następnie zwiedzili neogotycką katedrę Św. Patryka, skąd poszli spacerem na Times Square, by podziwiać blask świateł i neonów reklam.

Następnego dnia grupę powitała deszczowa pogoda, która jednak nie wpłynęła negatywnie na nastroje uczestników wyjazdu. Metro szybko przetransportowało ich na Brooklyn, skąd odpływał prom na Liberty Island. Po zapoznaniu się z historią stojącej tam Statuy Wolności, przepłynęli dalej na Ellis Island. Tam dowiedzieli się, jak działało główne centrum przyjmowania imigrantów w latach 1892-1924 i mogli zobaczyć ówczesne realia życia. W czasie tej podróży pogoda stopniowo się poprawiała, tak, że kiedy uczniowie wrócili do miasta, by zobaczyć Nowojorską Giełdę Papierów Wartościowych oraz pierwszy oświetlony prądem budynek, świeciło słońce, a po deszczowych chmurach nie było śladu. Następnie nadszedł jeden z najbardziej poruszających momentów wycieczki, jakim było zwiedzanie Muzeum 11 września i czas spędzony w niewielkim lesie dębów z dwoma kwadratowymi sadzawkami po środku, oznaczającymi miejsce, w którym stały bliźniacze wieże. W tym nastroju uczniowie udali się na długi spacer po Brooklyn Bridge, podziwiając zarówno widoki, jak i niesamowitą architekturę mostu.

Kolejny poranek rozpoczął się przechadzką wśród kwitnących drzew wiśni na wyspie Roosevelta. Następnie grupa udała się do Central Parku. Zaprojektowany został on tak, aby drzewa zasłaniały wszystkie budowle. Miało to pozwolić mieszkańcom na odpoczynek od miejskiego zgiełku. Z uwagi na fakt, że wycieczka miała miejsce na początku wiosny, uczniowie nie mogli w stu procentach doświadczyć czaru tego parku. Mimo to wszyscy zobaczyli budzącą się do życia przyrodę, wysokie, rozłożyste drzewa, biegające wiewiórki, słynne zoo, jeziora, czy choćby codzienność nowojorczyków, jaką jest wyprowadzanie pupilów na spacer. Kolejnym punktem wycieczki był taras widokowy na Empire State Building, skąd roztacza się niesamowity widok na cały Nowy York. Dalsza część dnia minęła na podziwianiu znanej z kinematografii architektury miasta jak np. słynny dom z serialu Friends, czy pizzeria z filmu Spiderman. Ostatnią już atrakcją w Nowym Yorku była wizyta w Chinatown i przejście na dworzec Grand Central Terminal, a kolejnego dnia miał miejsce przejazd do drugiego niezwykle istotnego dla USA miasta.

W Filadelfii uczniowie spędzili jedynie kilka godzin. Przez ten czas zdążyli jednak zobaczyć najważniejsze budynki, między innymi dom Tadeusza Kościuszki oraz Independence Hall- miejsce, w którym podpisano Deklarację Niepodległości oraz Konstytucję Stanów Zjednoczonych. Na koniec grupa udała się pod pomnik Rockiego Balboa, by móc, tak jak on, wbiec pod słynny budynek Museum of Art.

Kolejnym punktem wycieczki był Waszyngton DC. W godzinach wieczornych uczestnicy wycieczki udali się na spacer pod pomnik Waszyngtona oraz Mauzoleum Abrahama Lincolna. Kolejny poranek upłynął im w budynku Kapitolu Stanów Zjednoczonych, czyli w siedzibie Kongresu, gdzie przewodnik przedstawił historię Amerykańskiego rządu. Tego dnia uczniowie zwiedzili także wiele muzeów- Narodowe Muzeum Historii Naturalnej, gdzie znajduje się między innymi największy odkryty niebieski diament, meteoryty i kolekcja skamieniałości; Narodowe Muzeum Historii Amerykańskiej z kolekcją pierwszych amerykańskich samochodów, sukniami pierwszych dam, pamiątkami z planów filmowych, ale także z wystawami dotyczącymi wojskową działalnością USA. Dużo czasu grupa spędziła także w Narodowym Muzeum Lotnictwa i Przestrzeni Kosmicznej, w którym to przedstawiony jest rozwój lotnictwa i lotów kosmicznych. Po tak intensywnym dniu zwiedzania, udali się jeszcze pod miejsce pracy, a zarazem rezydencję prezydentów USA- Biały Dom. Następnie opuścili stolicę i zatrzymali się na nocleg w Lancaster w Pensylwanii.

Ostatniego dnia w Stanach Zjednoczonych uczniowie odwiedzili wieś zamieszkałą przez społeczność Amiszów, by zobaczyć ich wyjątkową kulturę. Członkowie tej społeczności mają wiele zasad dotyczących zarówno wyglądu (tradycyjne stroje, nakrycia głowy, zarost), jak i trybu życia. Unikają nowoczesnych technologii i udogodnień, nie mają samochodów, czy telewizji- skupiają się na rolnictwie, rzemiośle i religii. Po zapoznaniu się z tradycjami tej wspólnoty grupa udała się na szybkie zakupy w sklepach outletowych, a następnie przejechali na lotnisko w Nowym Yorku, by wrócić do Polski.

Wycieczka do Stanów Zjednoczonych niezwykle przybliżyła uczniom historię tego kraju, dała możliwość zobaczenia na własne oczy różnych kultur i tradycji. Zwiedzone zostały nie tylko historyczne miejsca, ale także kultowe atrakcje nawiązujące do filmów, czy innych amerykańskich dzieł popkultury. Przewodnik przybliżał wszystkim szczegóły odwiedzanych miejsc, więc wrócili bogatsi nie tylko o nowe doświadczenia, ale także wiedzę. Uczestnicy zgodnie uznali to za jedną z najlepszych wycieczek ich życia i chętnie udaliby się ponownie na taki wyjazd.

Zofia –uczennica kl.3C

Zobacz zdjęcia

Zobacz program wyjazdu