W dniu 30 października 2023 roku 25 uczniów naszej szkoły pod opieką p. Iwony Poręby i p. Sylwii Biernat udała się na koncert pt. “ŚWIAT MISTRZA BEKSIŃSKIEGO” w ICE Kraków. Wydarzenie to stanowiło fascynujące połączenie muzyki i obrazów z ciekawie dobraną muzyką jednego z najbardziej renomowanych polskich artystów, Zdzisława Beksińskiego. Sztuka tego wybitnego malarza często określana jest jako surrealistyczna i charakteryzuje się tajemniczym, mrocznym nastrojem. Dzieła ukazują niewyjaśniony los człowieka, a postacie są fantastyczne.

W pierwszej części koncertu zaprezentowano utwór zatytułowany “Sine Titulo”, napisany przez Szymona Sutora. Druga część programu obejmowała wykonanie “Requiem” autorstwa A. Schnittke. Muzyka jest doskonałym narzędziem do kreowania różnych nastrojów i w tym przypadku oba te utwory, w połączeniu z dziełami Beksińskiego, stworzyły niezwykłą atmosferę i wprowadziły widzów w świat dramaturgii malarstwa Beksińskiego. Można śmiało powiedzieć, że koncert stworzył psychodeliczną atmosferę, prowadząc widza do nierealnej rzeczywistości.

Podczas oglądania obrazów Beksińskiego doświadczyłam wyjątkowego uczucia, które pozwoliło mi przenieść się do jego niezwykłego, mistycznego świata artysty. Ta kompozycja artystyczna skłoniła mnie do refleksji nad ludzkim życiem, wywołując wiele emocji. Dzięki temu, że dzieła nie są jednoznaczne, pozwalają widzom na tworzenie własnych interpretacji. W mojej ocenie, występ był piękny i doskonale oddawał nastroje obrazów Beksińskiego poprzez połączenie ich z muzyką. Zdecydowanie warto było poświęcić czas, aby uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu!

 Olga Brożek, uczennica kl.2c