Jak co roku, nasi uczniowie udali się na wakacyjną wymianę do Stanów Zjednoczonych. Oddajmy im głos…

Podsumowanie wymiany w St. Joseph’s Academy

W sierpniu 2023r. sześcioro uczniów naszej szkoły miało możliwość wyjazdu na wymianę do trzech jezuickich szkół średnich w St. Louis, Missouri w USA. Nasz „amerykański sen” rozpoczął  się 9 sierpnia na lotnisku w Balicach. Po kilkunastogodzinnej podróży zmęczeni, ale podekscytowani i szczęśliwi zostaliśmy powitani na lotnisku przez koordynatorów z przydzielonych nam szkół oraz przez rodziny, u których mieliśmy zagościć. 

    Po kilku dniach adaptacji w całkiem dla nas nowym środowisku, rozpoczęliśmy naukę w szkołach. Ja, jako jedyna, zostałam przydzielona do St. Joseph’s Academy.  Jest to ogromna, nowoczesna szkoła, w której uczą się wyłącznie dziewczyny. Podczas miesięcznej nauki uczęszczałam na lekcje m.in. kryminalistyki, tańca, fotografii, o prawach człowieka. Zajęcia odbywały się prawie codziennie od 8:15 do 14:50. Ponieważ trafiłam do najstarszego rocznika „seniors”, mogłam uczestniczyć w aktywnościach szkolnych przeznaczonych dla najstarszych klas. Były to m.in. „college advising” czy „senior sleepover”, czyli „nocowanie” w salonie gier z wieloma interesującymi atrakcjami, a potem powrót na teren szkoły i sesje zdjęciowe przy wschodzie słońca w samodzielnie zaprojektowanych materiałowych pelerynach. 

    Popołudnia i weekendy spędzałam z „moją” rodziną, uczestnicząc w ich normalnym, codziennym życiu. Większość wolnego czasu spędzałam ze znajomymi Emerie, u której mieszkałam. Graliśmy w mini golfa, podziwialiśmy panoramę miasta z diabelskiego młyna, byliśmy na meczu baseballa. Szczególnie miło wspominam czas spędzony z rodziną w ich domu letniskowym nad jeziorem Ozark, gdzie mogłam się całkowicie oddać atrakcjom wodnym (surfing, pływanie na pontonach i nartach wodnych). 

    Zwiedziłam niektóre obiekty w St. Louis, m.in. najbardziej charakterystyczny symbol miasta – Gateway Arch, Bush Stadium, Bazylikę archikatedralną św. Ludwika oraz Grants Farm. 

    W ostatni wieczór pobytu mieliśmy zorganizowaną kolację pożegnalną, w której uczestniczyła nasza szóstka, koledzy i koleżanki z Gdyni oraz nasze amerykańskie rodziny. Było to niezwykle sympatyczne i wzruszające przeżycie dla nas wszystkich. 

    Miesięczny pobyt w Stanach Zjednoczonych był dla mnie jedną z najpiękniejszych przygód w moim dotychczasowym życiu. Dzięki niemu w dużym stopniu podszkoliłam język angielski, ale największą wartością dla mnie było poznanie wielu nowych, fantastycznych osób. Wierzę, że te kontakty będziemy utrzymywać przez długie lata. 

    Na końcu chciałabym bardzo podziękować Dyrekcji oraz Nauczycielom naszej Szkoły, którzy umożliwili mi spełnienie moich marzeń.

Dziękuję

Aleksandra Łuczak

Podsumowanie wymiany w Nerinx Hall Highschool.

W te wakacje dzięki KOSTCE miałam okazję spędzić miesiąc w USA w St. Louis w stanie Missouri. Było to bardzo ciekawe  doświadczenie. Podczas pobytu tam mieszkałam w domu z moją kochaną host rodziną. Dzięki temu wyjazdowi mogłam również poszerzyć swoje horyzonty o doświadczenie w amerykańskim systemie nauczania w żeńskie szkole Nerinx Hall Highschool

Podczas pobytu w weekendy mieliśmy rożnego rodzaju wycieczki dla wszystkich uczniów z wymian (ludzie z Krakowa, Gdyni i Kolumbii). Były one bardzo różnorodne i pozwoliły na dodatkowe spędzenie czasu z rówieśnikami z innych szkół. Podczas tych wycieczek odwiedziliśmy Zoo, Grant’s farm i Arch. Mieliśmy również okazję brać udział w dwóch meczach: Cardinals VS New York Mets oraz STL City VS San Jose. 

Dzięki tej możliwości wyjazdu zyskałam bardzo wiele nowych doświadczeń i poszerzyłam swoje horyzonty. Poznałam również ogromną ilość cudownych osób i to nie tylko ze Stanów Zjednoczonych z którymi w dalszym ciągu utrzymuję kontakt. Warto również wspomnieć, że dzięki spędzeniu miesiąca w USA i będąc cały czas w kontakcie z językiem angielskim jest widoczna spora różnica w akcencie przed i po wyjeździe z czego jestem bardzo zadowolona.

Na koniec chciałabym bardzo podziękować najcudowniejszemu na świecie Ojcu Dyrektorowi Tomaszowi Nogajowi bez, którego nie miałabym takiej niepowtarzalnej możliwości wyjazdu. Całej kadrze nauczycielskiej, p. Laurze Newsham, która była cudowną koordynatorką w mojej szkole w USA. Mojej wspaniałej host rodzinie dzięki, której mimo bycia  totalnie obca osoba czułam się jakbym była członkiem rodziny. Chciałabym również podziękować mojej rodzinie i przyjaciołom, wszystkim nauczycielom z którymi miałam okazję mieć zajęcia oraz kolegom i koleżankom z Gdyni, Kolumbii i St. Louis .

Natalia Arendarczyk

Relacja z wymiany w St. Louis University High School

Relacja z wymiany w St. Louis University High School

(9 VIII – 14 VIII) Po przylocie na lotnisko w St. Louis (MO) dziewiątego sierpnia o godzinie 16:00 czasu lokalnego odebrały nas rodziny mające gościć uczniów z Polski. Rok szkolny miał zacząć się w następnym tygodniu, a najbliższe sześć dni były przeznaczone na spędzanie czasu z rodziną goszczącą i aklimatyzację do czasu lokalnego. 

(15 VIII – 25 VII) Rok szkolny w St. Louis University High School rozpoczął się piętnastego sierpnia. Nie obowiązywał strój odświętny, mieliśmy być ubrani według obowiązującego dresscode’u i pójść na lekcję jak w każdy następny dzień. Jedyną odmienną rzeczą był fakt, że na stołówce miało odbyć się powitanie klas pierwszych (Class of 2027). O oprawę muzyczną zadbała szkolna orkiestra. Celem ceremonii było przypmnienie pierwszoklasistom o normach i zasadach obowiązujących w szkole, przedstawienie nowego samorządu uczniowskiego (StuCo), powitanie nowych nauczycieli i kilka przemówień wygłoszonych przez (m. in.) prezydenta szkoły. 

Jednym z większych wydarzeń szkolnych tamtego tygodnia były ćwiczenia ewakuacyjne. W czasie drugiej lekcji przez radiowęzeł rozległ się komunikat o natychmiastowej ewakuacji uczniów z budynku szkoły. Każdy uczeń z resztą swojej klasy i wychowawcą miał pójść na szkolne boisko futbolowe i ustawić się w przydzielonej dla siebie linii jardów (zdjęcie obok). Po kilkunastu minutach spędzonych na boisku, wszyscy uczniowie (ok. 1200 osób) miało przejść do siedziby pobliskiego klubu piłki nożnej (Fútbol Club StL).

Bez wątpienia, wydarzeniem na które każdy tamtejszy uczeń czekał z niecierpliwością był Back to School Mixer (BTSM) organizowany przez SLUH. Jest to impreza odbywająca się co roku w tym samym dniu z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Ilość osób wynosiła wówczas około 2500 osób zgromadzonych na Drury Plaza (duży plac przed szkołą przeznaczony na tego typu wydarzenia). Oprócz uczniów z St. Louis U. High zaproszone były uczennice z dwóch innych liceów: Nerinx Hall i St. Joseph’s Academy. Impreza trwała od godziny 18:00 do 21:00. Oprawą muzyczną zajął się wynajęty przez szkołę DJ i kilku innych uczniów z SLUH.

Z innych mniejszych faktów można wspomnieć, że szkolna kaplica jest obecnie w remoncie. Jej ukończenie jest planowane na początek 2024 roku. Oprócz tego, szkoła zapewniła całej grupie uczniów z wymiany do SLUH bilety na mecz baseballowy (St. Louis Cardinals vs New York Mets) na Bush Stadium w St. Louis (mała liczba osób na stadionie spowodowana rekordowymi wówczas temperaturami).

(26 VIII – 1 XIX) W poniedziałek otworzono zrewitalizowane pomieszczenie ze stołami do bilarda. Odnowiono przedewszystkim stoły do bilarda, dodano kanapy i kilka innych dodatków pozwalających uczniom na skorzystanie z innych rozrywek, na przykład piłkarzyki. 

W niedzielę (27 VII), jako wycieczka szkolna wybraliśmy się na mecz piłki nożnej (St. Louis City 2 S.C. vs San Jose Quakes) organizowany w St. Louis (zdjęcie stadionu obok).

(2 XIX – 8 XIX) W pierwszy dzień tego tygodnia odbyła się Msza Ducha Świętego na sali gimnastycznej, co oznaczało, że każdy uczeń musiał być ubrany odświętnie. Na początku, uczniowie z innych krajów odczytywali pozdrowienie w swoim ojczystym języku (niektóre języki: bośniacki, arabski, ukraiński, tamil, rosyjski a także hiszpański). Według tradycji, Msza Ducha Świętego jest odprawiana na początku roku szkolnego we wszystkich jezuickich szkołach na świecie. Po Mszy wręczono nagrody Sacred Heart Award osobom, które szczególnie zasłużyły się SLUH.

Kilka dni później, zorganizowano spotkanie dla wszystkich uczniów z wymiany. Byli to uczniowie KOSTKI, liceum jezuickiego w Gdyni, a także uczniowie ze szkół w Kolumbii i Chile. Poczęstowano nas tradycyjnymi daniami z naszych krajów, a były to głównie: pierogi ruskie oraz chilijskie i kolumbijskie empanadas. Zdjęcie całej grupy około piętnastu osób z maskotką szkoły w St. Louis zamieszczono w szkolnym tygodniku informacyjnym.

Dzień potem nastąpiło wydarzenie na które czeka każdy uczeń SLUH, szczególnie pierwszoklasiści. Nosi nazwę Running of the Bills. Jest to jedna z najbardziej znanych tradycji tego liceum, a polega ona na tym, że nowi uczniowie St Louis U. High (także ci z wymiany) mają cali umalować się farbą w kolorze szkoły – niebieskim. Przed salą gimnastyczną rozdano wszystkim (było to kilkaset osób) wiadra z farbą. Po nałożeniu na siebie ogromnej ilości farby przebiegliśmy na stadion futbolowy gdzie zgodnie z tradycją, drużyna futbolowa SLUH miała zagrać z innym liceum z miasta. Całe wydarzenie trwało od godziny 17:00 do 18:30.

(9 XIX – 11 XIX) Po miesiącu spędzonym w St. Louis, wszyscy ucznowie z KOSTKI mieli lot do Krakowa dziewiątego września przed południem. Pożegnaliśmy się z rodzinami które gościły nas przez ostatni miesiąc. Pierwszy lot mieliśmy odbyć na lotnisko w Newarku (NJ), jednak pogoda tam pogorszyła się i mieliśmy międzylądowanie w Pittsburghu (PA). Ostatecznie do Newarku dolecieliśmy trzy godziny później i czekaliśmy na najbliższy lot do Frankfurtu. Do celu dolecieliśmy w siedem godzin a na lotnisku w Krakowie byliśmy około 10:00 rano.