Dzień Humanistów

Po raz pierwszy od wielu lat obchodziliśmy w Kostce 25 I br. wyjątkowy Dzień Humanistów i zaprosiliśmy do świętowania przez udział w wybranych konkursach nie tylko rodzime profile, ale wszystkich uczniów naszej szkoły! Różnorodne dyscypliny oraz imprezy zapewniły wysmakowane, liczne atrakcje jej uczestnikom. 

O zaproszenia i zapowiedzi dyscyplin na plakatach w szkole zadbała klasa 1c, która pod okiem  Wychowawcy przygotowała pięknie wykonane ogłoszenia.

Dzień rozpoczęliśmy od warsztatów filozoficznych w klasach, podczas których do twórczej aktywności intelektualnej zostały zaproszone oddziały 1c-4c. Głównym mottem przewodnim zajęć były hasła: „Wytłumacz! Przetłumacz!”. Po części wykładowej uczniowie pracowali w grupach nad przetłumaczeniem tekstów Horacego, lub H. Sienkiewicza na język współczesny i zestawiali ze sobą dwa teksty- „Krzyżaków” i „Małego Księcia”. Młodzież chętnie współpracowała w filozoficznych rozważaniach nad zagadnieniami związanymi z wywodem logicznym stylistyki języka polskiego. 

Kolejno uczniowie wzięli udział w rozmaitych konkursach drużynowych i osiągali wspaniałe wyniki, a były to  :

Konkurs literacki:

Miejsce 1  – drużyna klasy 2C

Miejsce 2 – drużyna klasy 4C i 1C

Miejsce 3 – drużyna klasy 3C

Konkurs wiedzy o historii i polityce: 

Miejsce 1 – drużyna klasy 2C

Miejsce 2 – drużyna klasy 4C i 3C

Miejsce 3 – drużyna klasy 1C

Ponadto do udziału w  humanistycznych umiejętnościach zaprosiliśmy wszystkich uczniów Kostki w konkursach, a oto ich wyniki:

Konkurs poetycki „Bo coś z szaleństwa jest w młodości..”

Miejsce 1 – Michał Pala klasa 3C

Miejsce 2 – Amelia Zienkiewicz klasa 1C

Miejsce 3 – Witold Iwaniec klasa 3C

Konkurs wiedzy o historii Krakowa

Miejsce 1 – Franciszek Gebauer klasa 3C

Miejsce 2 – Mają Zielińska klasa 4C

Miejsce 3 – Amelia Poraj-Gruszczyńska klasa 4C

Jednak największym zainteresowaniem naszych gości cieszyła się dyscyplina teatralna i międzyoddziałowa rywalizacja dotycząca spektaklu teatralnego, którego reżyserami stali się uczniowie Kostki: Jakub Wojasiński (kl.1c), Iga Grodzka (kl.2c) i Franciszek Gebauer (kl.3c). Konkurs swoją obecnością uświetniła Dyrekcja Kostki, która zasiadła do jury wraz z p. A. Pietrzyk i I. Szwajkosz, a także pojedyncze klasy z innych oddziałów.

Klasyfikacja rywalizacji teatralnej odbywała się między klasami 1-3:

Miejsce 1 klasa 1C, „Piłsudski i Osiecka”

Miejsce 2 klasa 3C, „Socjalistyczna opowieść”

Miejsce 3 klasa 2C, „Kordianna”

Nagrodą dla najlepszych w dziedzinie teatralno-reżyserskiej stała się statuetka „Dnia Humanistów”, która wręczona uroczyście przez dyrektora szkoły o. T. Nogaja SJ, w tym roku powędrowała w ręce kl. 1C.

Tymczasem klasa 3D udała się do Muzeum Narodowego z p. prof. K. Kowalczyk na wystawę obrazów Tamary Łempickiej, odbywając tym samym  podróż „do wnętrza świata” – charyzmatycznej, niezwykłej oraz pełnej indywidualizmu artystki XX wieku. Kolejno oglądane dzieła malarki umożliwiły uczniom wkroczenie w konkretne momenty z jej życia. Podobnie jak impresjonistyczni twórcy, Łempicka „chwytała chwile”, zapełniając płótna spotkanymi przez siebie ludźmi bądź tymi elementami codzienności, w których prostocie dostrzegała wyjątkowość. Otaczający ją świat przedstawiała zgodnie z własnym punktem widzenia, posługując się charakterystyczną techniką malarską, nie ulegała krytyce opinii publicznej i zyskała  ogromną popularność.

Zespół polonistów i Zespół historyków