8 grudnia, zgodnie z coroczną tradycją, mieliśmy możliwość połączenia się on-line ze szkołami jezuickimi z całego świata, aby wspólnie zreflektować się przed nadchodzącym czasem Świąt Bożego Narodzenia. W pierwszej części każda ze szkół miała za zadanie przedstawić swoją odpowiedź, na tegoroczne pytanie: St Ignatius says that God is always trying to reach us, has a very specific message for us, and is present in unexpected ways. What could God be saying to you this Christmas? What do you have to listen for?. Kiedy każdy z krajów podzielił się już swoimi spostrzeżeniami, nadszedł czas na drugą część spotkania, jaką było składanie życzeń. Naszą wypowiedź urozmaiciliśmy poprzez zaśpiewanie kolędy “Cicha noc”, ale jak się później okazało, nie byliśmy jedyni. Kolejno pozostałe grupy, a więc uczniowie z Chorwacji, Indii, Wielkiej Brytanii i Filipin również wraz z życzeniami przygotowali krótkie występy artystyczne. Ostatnim segmentem były przemyślenia i odczucia na temat spotkania. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że było to bardzo owocne doświadczenie, podczas którego każdy mógł podzielić się częścią swojej kultury, jak i poznać niektóre z tradycji, w większości przypadków, z drugiego końca świata. Całe to wydarzenie dało nam namacalny dowód na bycie częścią sieci szkół jezuickich oraz rozpaliło w nas ducha świątecznej atmosfery.

Poniżej zamieszczamy naszą odpowiedź na pytanie oraz życzenia, które przekazaliśmy podczas spotkania.

Throughout this year we especially could face the feeling of loss.
Bad things happening in the whole world showed us how fragile human beings are
and how brother and stand against brother.
Our duty, as members of the society of Jesus, is to stay in the opposite
and show people that is not the solution.
This Christmas let’s stay united.
Be always ready to support fellowmen.
Appreciate what you have.
And a hundred times be grateful for everything.
As it is written in the Scripture: “Let the peace of Christ rule in your hearts, to which indeed you were called in one body. And be thankful”.

During this year’s Christmas we want to wish you a peaceful time spent with close ones, filled with love and gratefulness. Let it be a time of reflections about Jesus coming to our world. Make this holidays about uniting together. Therefore, we want to invite you to sing Silent Night together in your own native language.

~ Marta Gaińska, Miriam Mikoda (3A)