Dnia 27 listopada 2022r. odbyło się niedzielne wyjście uczniów klas 3C, 4A oraz 4B z opiekunami do budynku Opery Krakowskiej na spektakl operowy ,,Carmen’’ francuskiego kompozytora światowej sławy, Georges’a Bizeta.

Wydarzenie to, trwające w godzinach wieczornych, miało szansę powodzenia dzięki inicjatywie i organizacji ucznia klasy 3C, Franciszka Gebauera oraz pani profesor Iwony Poręby. Zbiórka i rozdanie biletów uczestnikom wyjścia nastąpiło przed spektaklem, który rozpoczął się o 18:30. Bez większych przeszkód uczniowie i opiekunowie zajęli swoje miejsca na widowni, po czym przy akompaniamencie orkiestry kurtyna ruszyła w górę. ,,Carmen’’ zrealizowana przez aktorów oraz muzyków Opery Krakowskiej zaprezentowana była w oryginalnej francuskiej wersji językowej z polskimi napisami i trwała nieco ponad trzy godziny. Pomiędzy aktem pierwszym i drugim oraz drugim i trzecim widzowie mieli szansę rozprostować nogi podczas antraktu. Sama opera opowiadała o burzliwej, miłosnej historii cygańskiej dziewczyny, Carmen, która zakochała się w żołnierzu – Don Jose. Cyganka uwodzi młodzieńca, przez co zostaje pojmana za popełnienie wykroczenia, lecz adorator Carmen pomaga jej uciec, sam zostając przez to zdegradowany i uwięziony. Kiedy Don Jose odzyskuje wolność, dołącza do taboru cygańskiego, a miłosne i niepewne losy zakochanych, przeplecione przepięknymi ariami śpiewanymi przez aktorów, mają tragiczny finał.

Niesamowity kunszt, z jakim wykonano przedstawienie, został nagrodzony przez publiczność owacją na stojąco. Wyjście do opery było niezwykłym przeżyciem i w imieniu wszystkich uczestników chciałbym podziękować za jego zorganizowanie. 

Kajetan Pysz kl.3C