Wszystko rozpoczęło się dnia 16 marca 2022r od pierwszej wizyty pana Roberta Chury z SLUH w Krakowie w naszej KOSTCE. Te spotkanie zapoczątkowało nową współpracę ze szkołą w Saint Louis w stanie Missouri w USA. 

Przez tydzień od 12 do 18 czerwca 8 uczniów z St. Louis University High School gościło u rodzin naszych uczniów, gdzie mogli zapoznać się z naszą tradycją, kulturą, polskimi potrawami  i zwyczajami. Mieli również okazję zwiedzić Kraków i zachwycić się jego urokiem. Najważniejszym celem tej wizyty była współpraca z młodzieżą z Ukrainy. Nasza grupa polsko – amerykańska przez dwa dni integrowała się z ukraińską młodzieżą realizując różne aktywności czy to sprawdzanie swoich umiejętności w grach planszowych, uczenie się tańca „Belgijki” czy organizując mecz piłki siatkowej. Jednakże największą wartością tych spotkań był kontakt z rówieśnikami, ich rozmowy, uśmiech na twarzach, ale nade wszystko nawiązanie nowych znajomości polsko-ukraińsko-amerykańskich. 

Po intensywnym tygodniu pełnym wrażeń i nowo zdobytych doświadczeń, pora pożegnania była wzruszająca. Chociaż to nie ostatnia taka wymiana, gdyż już w sierpniu 3 naszych chłopców i 2 dziewczyny udadzą się do St. Louis University High School oraz do  Nerinx Hall High School na miesięczny pobyt i naukę

Mamy nadzieję, że ta współpraca między dwoma Jezuickimi szkołami KOSTKĄ i  SLUH rozwinie się i zapoczątkuje corocznymi wymianami uczniów.