W dniu 6.04.22 r. w Kokotku (pow. Lubliniecki) w Oblackim Centrum Młodzieży Niniwa odbył się ostatni, finałowy etap XX Olimpiady Znajomości Afryki.
Z pośród ponad tysiąca szkół uczestniczących w etapie szkolnym konkursu wyłoniono 1434 uczniów, którzy zakwalifikowali się do etapu rejonowego.
Do etapu finałowego przeszło 48 uczniów reprezentujących wszystkie województwa, w tym uczennica klasy 3D Zuzanna Witkowska, która ostatecznie zajęła 11 miejsce.
Oprócz części formalnej związanej z napisaniem finału w programie znalazło się spotkanie z misjonarzami, oo. Markiem Ochlakiem OMI i Wiesławem Chojnowskim OMI, z Prokury Misyjnej Misjonarzy oblatów Maryi Niepokalanej, którzy przez wiele lat pracowali na Madagaskarze. Wieczorem uczestnicy wzięli udział w koncercie międzynarodowego zespołu „Bakuba”, którego liderem jest Kongijczyk – Ricky Lion. W koncercie udział wzięły także dzieci i młodzież z Ukrainy mieszkające w ośrodku w Kokotku. (źródło: https://olimpiada.uksw.edu.pl z dnia 10.04.22 r.)
Przekażmy głos naszej finalistce:
Olimpiada dotyczyła zagadnień związanych z kulturą, historią, tradycją oraz religiami Afryki. Do każdego z etapów była podana obowiązująca literatura. Każdy etap składał się z pytań testowych, finał był testem wielokrotnego wyboru. Jestem zadowolona z udziału w olimpiadzie. Zdecydowanie poszerzyłam swoją wiedzę. Cieszę się z uzyskanego rezultatu, chociaż mam niedosyt, ponieważ zabrakło mi tylko 2 punktów do zostania laureatem. Polecam wszystkim udział w tej olimpiadzie, tematyka jest bardzo ciekawa. Dodatkowym atutem zostania finalistą lub laureatem olimpiady są indeksy lub punkty na wybrane kierunki studiów.