13 grudnia 2021 roku, w 40. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego, młodzież z klasy 2E wzięła udział w grze miejskiej „Orła WRON-a nie pokona” organizowanej przez krakowski Instytut Pamięci Narodowej (IPN).

Uczniowie, podzieleni na trzy ośmioosobowe grupy wyruszyli z Małego Rynku, a następnie w obrębie Starego Miasta rozwiązywali zadania przygotowane przez rekonstruktorów. Ich celem było doświadczenie specyfiki działania w opozycji antykomunistycznej w dobie stanu wojennego. Uczniowie poznali też miejsca funkcjonowania krakowskiej opozycji.

Ciekawym aspektem samej gry było zatrzymanie przez oddziały Służby Bezpieczeństwa oraz symulacja przesłuchania. W tym czasie należało tak wykorzystać informacje wynikające ze znajomości instrukcji obowiązujących w działalności konspiracyjnej, by uniknąć aresztowania.

Jedna z naszych grup, pod opieką Pani Prof. Moniki Stach, zajęła w trakcie rozgrywki drugie miejsce! Udało się to dzięki szybkości rozwiązywania zadań, umiejętnością analizy materiałów przekazanych przez IPN oraz skuteczną konspiracją antykomunistyczną.

Dziękujemy krakowskiemu IPN-owi za możliwość wzięcia udziału. Gratulujemy uczniom na podium, a także wszystkim innym uczestnikom wydarzenia.