9 maja obchodzimy Dzień Europy, w którym co roku świętujemy pokój i jedność w Europie. Przypada wówczas rocznica podpisania historycznej Deklaracji Schumana. W swoim przemówieniu wygłoszonym w Paryżu w 1950 r. Robert Schuman, ówczesny francuski minister spraw zagranicznych, zaproponował nową formę współpracy politycznej w Europie, która uniemożliwiłaby wybuch nowej wojny. Plan Schumana uważa się za zalążek tego, czym dzisiaj jest Unia Europejska.

Uczniowie z naszej szkoły z okazji Dnia Europy wzięli udział w międzynarodowej inicjatywie „Young BarCamp: EU’ll love it”. Tematem tegorocznej edycji, która odbywała się zdalnie, było hasło „YOUrope!”. Młodzież z Niemiec, Irlandii, Belgii i Polski przygotowywała poszczególne sesje i poprowadziła je dla innych grup. Uczestnicy mogli porozmawiać o wpływie Unii Europejskiej na europejskie miasta czy też o polityce medialnej w poszczególnych krajach. Uczyli się razem obcych języków oraz tworzyli wspólną piosenkę.

Tak swoje wrażenie z udziału w tym wydarzeniu opisuje Weronika:

„In my opinion BARCAMP was a great opportunity to meet people, to get to know others. We learned about cultures, about national dishes. We were trying to say tongue twisters (without any luck :).

I was in a section where we learned about proverbs. It turns out that we have the same proverbs! For example ,,Gdy kota nie ma, tam myszy harcują”, can be translated in german!

At the end we played a funny game where everybody drew a picture and at the end the pictures file into a story. It was really funny! Everybody laughed 🙂

To sum up, BARCAMP was wonderful. Shame that, we could not meet in person, but hopefully we can meet each other next year.”