W kwietniu uczniowie z klas biologiczno-chemicznych oraz matematyczno-informatycznych brali udział w wyjątkowym wydarzeniu międzynarodowym. Przez trzy tygodnie uczestniczyli w „Jesuit Globa Activist Leadership Summit” – gromadzącym młodzież z 19 szkół jezuickich ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Kolumbii, Argentyny, Chile, Egiptu, Irlandii, Włoch, Polski, Rosji i Zimbabwe! Rozwijali swoją wiedzę oraz wspólnie tworzyli projekty dotyczące wybranych celów zrównoważonego rozwoju: cel 2 – zero głodu, cel 5 – równość płci, cel 7 – czysta i dostępna energia.

Dziękujemy młodzieży, która tak aktywnie brała udział w tym niesamowitym projekcie. Cieszymy się, że choć szczyt dobiegł końca, nadal utrzymujecie kontakty z koleżankami i kolegami z zagranicy! Liczymy, że za rok dołączymy do kolejnej edycji JGALS nie tylko na żywo, ale i jako współorganizatorzy spotkania!

Zapraszamy też obecnych i przyszłych naszych uczniów do udziału w kolejnych naszych projektach międzynarodowych. Już w najbliższych dniach rusza projekt „Word Oral History” – szczególnie polecany naszym drogim humanistom, czeka nas także ostatnie spotkanie międzynarodowe w projekcie „Play seriously – learn playfully”. Jeszcze w tym roku można dołączać do programu „Save not waste” poświęconemu tematyce ekologicznej. Przygotowujemy także specjalny projekt dla uczniów klas biologiczno-chemicznych, bowiem związany z problematyką biotechnologii! A więc działamy, a Wy działajcie razem z nami!

 

„Przez trzy kolejne soboty marca miałam okazję wziąć udział w projekcie międzynarodowym Jesuit Global Activism Lidership Summit. Tematyką spotkań były Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Na pierwszych zajęciach zostaliśmy wprowadzeni w temat i zmotywowani
do działania przez kilka krótkich wykładów. Następnie, w naszych mniejszych międzynarodowych grupach, mieliśmy okazję się poznać. W moim zespole były osoby z USA, Kanady, Włoch, Zimbabwe i Egiptu! Na drugim spotkaniu został nam przybliżony temat, którym nasza grupa się zajmowała – moim był „Zero Hunger”. Mogliśmy przystąpić do działania i zacząć tworzyć projekt. W miłej atmosferze wymienialiśmy się pomysłami, doświadczeniem, jednym słowem zauważyliśmy, że mimo, że mieszkamy na różnych kontynentach i pochodzimy z różnych krajów problem dotyczy nas wszystkich. Na ostatnim spotkaniu prezentowaliśmy owoce naszej pracy i wspólnie wyciągaliśmy wnioski.

Udział w JGALS był dla mnie niesamowitym doświadczeniem. Dzięki temu, mimo sytuacji pandemicznej, mieliśmy okazję porozmawiać po angielsku i nawiązać nowe znajomości. Ponadto uświadomiliśmy sobie, jak duży jest problem i że wspólnie, małymi krokami, możemy naprawdę sporo zdziałać!”

Małgorzata Mikler 2Ag

  

„Moje międzynarodowe doświadczenie w KOSTCE to udział w programie Jesuit Global Activist Leadership Summit w czasie, którego pracowaliśmy nad trzema wybranymi Celami Zrównoważonego Rozwoju ONZ.  Wiązało się to z odrobiną stresu wynikającego z tego czy sobie poradzę, to w końcu poważne tematy i język obcy.

Ja wybrałem cel nr 7, który zajmuje się czystą i dostępną energią (Affordable and Clean Energy). Poza tym była poruszana tematyka celu nr 2 czyli głód i celu nr 5 czyli równość płci.

Razem z sześcioma osobami z praktycznie całego świata, bo ja miałem w grupie Kolumbijczyka, Irlandczyka polskiego pochodzenia, Włoszkę, Hindusa, Amerykanina i  Urugwajczyka pracowaliśmy w języku angielskim nad tym, w jaki sposób czerpać energię, by nie być aż tak uciążliwymi dla Ziemi.

Szczyt był zorganizowany w Stanach Zjednoczonych i ze względu na pandemię odbywał się w trybie online. Przez trzy kolejne soboty najpierw słuchaliśmy wypowiedzi specjalistów, którzy zapoznawali nas z wybraną tematyką, a potem wspólnie w mniejszych grupach wypracowywaliśmy nasze własne globalne sposoby i rozwiązania.

To było kapitalne doświadczenie, bo po pierwsze mogliśmy poznać ludzi z różnych stron świata, po drugie sprawdzaliśmy się na ile sobie radzimy w języku angielskim, a poza tym dobrze bawiliśmy się nawiązując ze sobą kontakt, który zostanie nam na zawsze.

Uświadomiliśmy sobie, że faktycznie wspólnie możemy mieć jakiś wpływ na świat.

Polecam wszystkim bo to było bardzo fajnie doświadczenie. Teraz czekam na kolejny program, do którego bardzo chciałbym dołączyć, bo będzie związany z moją ulubioną tematyką – historią.”

Krzysztof Bujniak IA