Tegoroczne ferie grupa młodzieży z KOSTKI oraz Jezuickiego Centrum Edukacji spędziła na obozie kulturowo-językowym w Derry w Irlandii Północnej. 26 stycznia 2020 r. siedemnastu uczniów pod opieką dwóch nauczycielek, wyruszyło w drogę, by przez tydzień doskonalić swoje kompetencje językowe w North West Academy.  Podczas specjalnie dla nas zaprojektowanego kursu młodzież wykonywała wiele praktycznych zadań, dzięki którym rozwijała także kompetencje komunikacyjne i międzykulturowe. Zakwaterowanie w domach mieszkańców Derry był wyzwaniem i najlepszą lekcją języka angielskiego dla wszystkich! W trakcie wyjazdu nie zabrakło także atrakcji, o których więcej przeczytać można w relacji uczestniczki obozu. Jak zgodnie podkreśliła młodzież po powrocie – był to wspaniały wyjazd, podczas którego bardzo dobrze bawili się. Polecając wyjazd innym, sami chcą za rok wrócić do Derry!

W pierwszym tygodniu tegorocznych ferii grupa pierwszoklasistów z naszej szkoły wyruszyła do Irlandii. Spędziliśmy tam tydzień mieszkając z rodzinami, uczęszczając na zajęcia w North West Academy oraz wspólnie spędzając wolny czas. Zaraz po przyjeździe przekonaliśmy się o gościnności i serdeczności mieszkańców zielonej wyspy. Zaskakujące było pierwsze spotkanie z językiem irlandzkim, którego początkowo nie wzięliśmy za angielski.

W ciągu tygodnia mieliśmy liczne okazje do rozmowy z mieszkańcami Derry oraz bardzo dobrze poznaliśmy miasto. Zaletą kursu były zajęcia w terenie zamiast typowego „zakuwania” w klasie. W wolnym czasie często zachodziliśmy do galerii i sklepów, których nie ma w Polsce, takich jak Primark czy Poundland.

Po pięciu dniach intensywnego kursu języka angielskiego otrzymaliśmy dyplomy z oceną poziomu języka, a oprócz tego mieliśmy okazję przymierzenia tóg studenckich.

Dodatkowo w ostatni dzień wyjazdu udaliśmy się nad wybrzeże, gdzie mogliśmy podziwiać piękny widok na bezkres wody oraz formacje skalne w Giants Causeway. Następnie pojechaliśmy do zamku, gdzie były kręcone sceny do filmu „Gra o tron”, a na koniec zawitaliśmy do okolicznego miasteczka, gdzie było okazja do zejścia na plażę, mimo niskiej temperatury. Po powrocie z wycieczki nadszedł czas na pakowanie i pożegnanie z rodzinami.

Wszyscy miło wspominamy ten wyjazd i część z nas pewnie kiedyś tam zawita ponownie!

Amelia, klasa I C