Święty Mikołaj to patron dzisiejszego dnia. Urodził się w Patras w Grecji ok. 270 r. To święty kościoła katolickiego.

Postać św. Mikołaja jest jedną z najbardziej barwnych w hagiografii. Jest patronem Grecji, Rusi, Antwerpii, Berlina, Miry, Moskwy, Nowogrodu; bednarzy, cukierników, dzieci, flisaków, jeńców, kupców, marynarzy, młynarzy, notariuszy, panien, piekarzy, pielgrzymów, piwowarów, podróżnych, rybaków, sędziów, studentów, więźniów, żeglarzy.

W ikonografii św. Mikołaj przedstawiany jest w stroju biskupa rytu łacińskiego lub greckiego. Jego atrybutami są m. in.: anioł, anioł z mitrą, chleb, troje dzieci lub młodzieńców w cebrzyku, trzy jabłka, trzy złote kule na księdze lub w dłoni (posag, jaki według legendy podarował biednym pannom), pastorał, księga, kotwica, sakiewka z pieniędzmi, trzy sakiewki, okręt, worek prezentów.

Radośnie świętując ten dzień, nasza młodzież obdarowuje się dziś drobnymi upominkami, ale i dobrymi działaniami na rzecz innych. By zaś podkreślić piękny czas świętowania w szkole zrobiło się czerwono od „mikołajowych” czapek, które niech przypominają nam, że najważniejsze jest by umieć dzielić się tym co mamy, z innymi.

O.Tomasz Nogaj SJ, dyrektor KOSTKI Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Jezuitów