Co roku, w listopadzie, czcimy jedno z największych wydarzeń w naszej historii.
11 listopada 1918 r. to radosna data, bo przecież przyniosła Polakom zwycięstwo i upragnioną wolność. Dziś ojczyzna oczekuje od nas tego, co najważniejsze – pamięci o jej wielkich synach i miłości do ziemi ojczystej. Tak właśnie 14 listopada 2019 roku chcieliśmy ją czcić – radośnie.
Już po raz szósty wspólne śpiewanie dla Niepodległej połączyło społeczność KOSTKI i rodziców naszych uczniów z przedstawicielami Spółdzielni Mieszkaniowej „Na Kozłówce” i mieszkańcami osiedla oraz zaproszonymi gośćmi. Wspólnie przeżywaliśmy wydarzenia z kart historii. W tym roku tematem przewodnim tegorocznego spotkania były słowa: wiara, nadzieja i miłość.

Tego wieczoru wspominaliśmy o tym jak młodzi strzelcy i legioniści, którzy
o niepodległość tak ofiarnie walczyli, spełnili marzenia kilku pokoleń Polaków. Kiedy szli na bój, towarzyszyły im pieśni i piosenki, powstające w okopach, na froncie, w marszu. Pozwalały przetrwać trudy walki, dodawały otuchy, rozweselały. W taki właśnie sposób – poprzez śpiew świętowaliśmy 101. Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Pieśni te zawsze prawdziwie wzruszały polskie serca, to część naszej historii, którą mieliśmy okazję razem przeżywać.
Nasze wspólne śpiewanie to hołdem, jaki składaliśmy tym, którzy w wielkim trudzie
i poświęceniu wywalczyli nam przed laty wymarzoną niepodległość, a swoim życiem i śmiercią dali piękne świadectwo jak można kochać Ojczyznę i „wierzyć w świętość naszej sprawy”.
Dziś idę walczyć – Mamo!
Może nie wrócę więcej,
Może mi przyjdzie polec tak samo
Jak, tyle, tyle tysięcy.
Jak, tyle, tyle tysięcy
Zginęło polskich żołnierzy
Za Wolność naszą i sprawę,
Ja w Polskę, Mamo, tak strasznie wierzę
w świętość naszej sprawy.

Owocem naszej współpracy ze Spółdzielnią Mieszkaniową „Na Kozłówce” był występ Pana Prezesa Radosława Gruszki i zespołu muzycznego pod kierunkiem Pana Tadeusza Wolaka.
Uczestnicy spotkania mogli zakosztować pysznej kawy i słodkości przygotowanych przez Radę Rodziców w kawiarence KOSTKI i tym samym włączyć się do szkolnej akcji Jesteś głodny, przyjdź na zupę. Ogromnie im za to dziękujemy!
Mamy tę cichą i pokorną nadzieję, że nasze starania przybliżyły państwu niebywale ważną rolę patriotyzmu. Historia trwa i każdy z nas dopisać może kolejny jej wers.
Dziękujemy wszystkim za wspólne śpiewanie dla naszej Ojczyzny.
Do zobaczenia za rok na siódmym Śpiewaniu Patriotycznym w KOSTCE.

O.Tomasz Nogaj SJ, dyrektor KOSTKI Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Jezuitów

Aneta Pietrzyk, nauczyciel bibliotekarz i Dyrektor Biura Promocji i Rozwoju Szkoły

zobacz zdjęcia Zdjęcia wykonane przez p. Sławomira Kasprzyckiego
zobacz zdjęcia Zdjęcia wykonane przez p. Agnieszkę Ożgę-Woźnicę