Dnia 12.10.2019 r. grupa szesnastu uczniów z klas 2D, 1 Dg oraz jedna uczennica z klasy 1D pod opieką Pani Marty Sękowskiej oraz Pana Szymona Tarkowskiego uczestniczyła w pierwszym wyjściu naukowo-terenowym realizowanym w ramach rozszerzenia z geografii w klasach licealnych.
Celem naszego wyjazdu była malownicza dolina Prądnika wraz z najmniejszym Parkiem Narodowym w Polsce – Parkiem Ojcowskim.

Trasa naszego wyjazdu wiodła przez Pieskową Skałę, następnie przez Ojców gdzie grupa miała swój pierwszy postój. Pierwszym punktem programu okazał się zabytkowy wciąż działający młyn wodny- „Boroniówka”. W młynie uczniowie mieli okazję zapoznać się z historią młynarstwa w dolinie Prądnika. Na własne oczy mogli zobaczyć jak funkcjonuje koło wodne napędzające młyn.
Kolejnym ważnym punktem na naszej trasie był niegdysiejszy kościół uzdrowiskowy pw. Św. Józefa Robotnika znany również jako Kościół na Wodzie.
Bezpośrednio po zwiedzaniu kościoła udaliśmy się do hodowli Pstrąga Ojcowskiego. Na miejscu uczniowie wysłuchali od właścicielki hodowli jak wygląda życie ekologicznego pstrąga zanim trafi na talerz konsumenta.
Po przekazaniu najważniejszych informacji związanych z hodowlą młodzież miała okazję spróbowania ryby.
Po dłuższym odpoczynku grupa udała się do Jaskini Łokietka. Zanim jednak przekroczyła wejście główne, wysłuchała krótkiego wykładu wzbogaconego o reakcję chemiczną na skale wapiennej.
Po zwiedzeniu największej jaskini Ojcowskiego Parku Narodowego przez Bramę Krakowską młodzież udała się na ekspozycję przyrodniczą Parku.

Po zwiedzeniu wystawy grupa powróciła do Krakowa.

zobacz zdjęcia

Szymon Tarkowski, nauczyciel geografii