KOSTKA stara się stwarzać uczniom jak najwięcej okazji do wszechstronnego rozwoju. Dzięki naszym wyjątkowym partnerom licealiści mają możliwość uczyć się od najlepszych i zdobywać praktyczne doświadczenia w nowych obszarach naukowo-badawczych. Jednym z partnerów szkoły, patronującym naszym klasom matematyczno – fotonicznym, jest InPhoTech, firma inżynieryjna zajmująca się fotoniką i technologią światłowodową. Z ogromną radością czytamy o kolejnych wielkich sukcesach tej firmy, której pracownicy od kilku już lat prowadzą wykłady i warsztaty dla młodzieży KOSTKI. Szczególnie gratulujemy nominacji do Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP. Jesteśmy dumni, że to właśnie KOSTKA została wybrana przez InPhoTech, jedną z najlepszych polskich firm, jako miejsce dzielenia się wiedzą i doświadczeniem z młodzieżą. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie spotkania, które odbywają się w naszej szkole oraz za możliwość odbywania praktyk w siedzibie firmy w Warszawie. Podczas tegorocznych wakacji nasi uczniowie mieli bowiem po raz pierwszy wyjątkową okazję by przez tydzień stać się częścią zespołu InPhoTech i wykonywać różnorodne zadania praktyczne, w profesjonalnych laboratoriach, pod okiem wybitnych specjalistów. Poniżej przedstawiamy relacje uczestników praktyk, które są najlepszym świadectwem jak cenne i ważne jest to dla uczniów doświadczenie.

„W sierpniu miałam przyjemność odbyć tygodniowy staż w firmie InPhoTech. Jej siedziba znajduje się w Warszawie, więc daleko od domu i znajomych zdobywałam doświadczenie w pracy z światłowodami. Ku mojemu zaskoczeniu nie tylko miałam okazję przyglądać się zespołowi przy jego pracach, ale mimo mojej niewielkiej wiedzy z jaką przyszłam, z pomocą doświadczonych współpracowników byłam w stanie brać udział w badaniach, a nawet sama prowadzić eksperymenty. Poszerzyłam swoją wiedzę w dziedzinach techniki, elektroniki, ale co dla mnie najistotniejsze w pracy w zorganizowanym, dynamicznym zespole. Było to bardzo pouczające i ekscytujące przeżycie i mam nadzieję, że kolejni uczniowie będą mogli doświadczyć tego co ja przy dalszej współpracy z InPhoTech-em.”
Julia, klasa III
„W drugim tygodniu sierpnia pojechałem do Warszawy na praktyki w firmie InPhoTech. Po krótkim wprowadzeniu i zapoznaniu z zespołem oraz firmą przeniosłem się do laboratorium fizycznego (w firmie jest też na przykład laboratorium chemiczne) i rozpocząłem pracę wraz z innymi stażystami i pracownikami. Zadania były bardzo różnorodne, od prostego (w teorii) nawijania światłowodu na szpulę, poprzez grupowy research w celu znalezienia tańszych odpowiedników, kończąc na budowaniu prototypu i przeprowadzeniu na nim badań (w tym momencie odkryłem moc laboratorium chemicznego, gdy z szybkiego zmieszania wody z pewnym proszkiem otrzymałem klej, który przydał się do budowy układu  ). Nie można mówić zbyt wiele o zadaniach wykonywanych w laboratorium, bo każda osoba zostaje związana klauzulą poufności w celu ochrony najważniejszego atrybutu firmy – wiedzy. Również z tego odbywał się briefing. Po tygodniu pełen nowej wiedzy i doświadczeń wróciłem do Krakowa. Takie praktyki były moim pierwszym zderzeniem z pracą w firmie (nie mówię tu tylko o firmie bezpośrednio związanej z przedmiotami ścisłymi, jednak to również jest wielki plus), który mogę uznać za pozytywny. Poznałem wiele osób, wyniosłem też z tego czasu kilka ciekawych umiejętności. W moim odczuciu na pewno wyjazd trzeba uznać za udany, jest to fajna możliwość by poczuć się odpowiedzialnym za wykonywanie zadań w zespole i zobaczyć jak wygląda praca w nowoczesnej i innowacyjnej firmie.”
Patryk, klasa III

Agnieszka Baran, psycholog, koordynator współpracy międzynarodowej