Realizacja projektów międzynarodowych w KOSTCE pozwala naszym uczniom zdobywać wyjątkowe kompetencje międzykulturowe, językowe i społeczne. Tym razem okazją do wymiany doświadczeń z rówieśnikami z innych krajów Europejskich było spotkanie młodzieży zorganizowane w Krakowie w ramach projektu „Play seriously, learn playfully”. 

W dniach 19-24 maja 2019 r. gościliśmy w KOSTCE uczniów z naszych szkół partnerskich z Danii, Węgier i Hiszpanii. Care for our earth! (Troska o naszą ziemię!) to temat przewodni spotkania, wokół którego organizowane były każdego dnia różnorodne aktywności. Młodzież wspólnie dyskutowała na tematy ekologiczne, ucząc się za razem metody Sześciu myślących kapeluszy Edwarda De Bono. Wyzwaniem było wymyślanie, po angielsku oczywiście, pomysłów na różnorodne projekty ekologiczne, które możemy zrealizować w naszych szkołach by lepiej zadbać o środowisko naturalne.

Kluczowym momentem spotkania była także dalsza praca nad  powstającą w ramach projektu interdyscyplinarną grą planszową.

Spotkanie międzynarodowe w Krakowie to także wiele wspólnych zabaw, gier i atrakcji. Nasi goście wraz z uczniami KOSTKI brali udział w warsztatach integracyjnych, zwiedzali szkołę, grali w ekologiczną grę terenową i poznawali nasze gry planszowe i karciane. Brali udział w lekcjach angielskiego, uczyli się jak strzelać z ługu, mieli możliwość wybrać się na rejs po Wiśle, zwiedzić Kazimierz i Kopalnię Soli w Wieliczce. Po oficjalnym zaś programie w szkole – integracja z rodzinami przyjmującymi i atrakcje przez nich zapewnione.

Choć pogoda nas nie oszczędzała i deszcz chwilami bardzo dawał się we znaki, spotkanie było bardzo udane. To był niezapomniany czas, wspomnienia o nim ożywią na pewno zdjęcia w naszej galerii. A my już przygotowujemy się do wrześniowego wyjazdu do Danii by kontynuować prace projektowe i znów spotkać się z naszymi przyjaciółmi.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w organizację tego spotkania: rodzinom przyjmującym młodzież w swoich domach, uczestnikom projektu i ich bliskim, nauczycielom i pracownikom szkoły, którzy zaangażowali się w poszczególne działania projektowe. Zapraszamy do dalszej współpracy w kolejnym roku szkolnym.

Agnieszka Baran, psycholog, koordynator współpracy międzynarodowej