We środę 8 maja 2019 r. KOSTKĘ odwiedził Ojciec Generał zakonu jezuitów Arturo Sosa SJ wraz z grupą jezuitów mu towarzyszących. Wśród gości przybyłych do szkoły był między innymi o. Jakub Kołacz nasz Prowincjał, który jest nie tylko organem prowadzącym szkołę, ale również przyjacielem KOSTKI. Dla naszej społeczności to historyczna wizyta i na trwałe wpisuje się w młodą historię szkoły. Jesteśmy dumni z tego, że o. Generał zechciał spotkać się z nami i poświęcił nam tak wiele czasu – ponad 3.5 godziny. Oczywiście byliśmy przygotowani do wizyty, której program okazał się sukcesem. Był on zwięzły, dynamiczny, realny, obejmujący wszystkie obszary pracy szkoły. Staraliśmy się bardzo, aby pokazać się z jak najlepszej strony, czyli dokładnie pokazać to jakimi jesteśmy na co dzień w naszych wysiłkach i staraniach, naszej edukacji. Ojciec Arturo Sosa chętnie oglądał budynek naszej szkoły, która można śmiało powiedzieć, że jest jedną z najpiękniejszych szkół w Krakowie. Wszystkie pracownie przedmiotowe, sale lekcyjne, pomieszczenia administracji, stołówka – to co stanowi naszą wartość i dobrą propozycję edukacyjną dla obecnych uczniów, a w przyszłości dla potencjalnych kandydatów.

Oficjalne spotkania, w których wziął udział nasz Gość to spotkanie z przedstawicielami społeczności szkolnej, którą stanowili nauczyciele, pracownicy niepedagogiczni i przedstawiciele rady rodziców, na czele z przewodniczącą p. Magdaleną Perłowską. Spotkanie przebiegło w dobrej atmosferze, w czasie którego o. A. Sosa podsunął nam ciekawe propozycje na kontakt i pracę z młodym człowiekiem. Jesteśmy za to o. Generałowi bardzo wdzięczni, ponieważ stale szukamy pomysłu na jak najlepszą propozycję edukacyjną dla młodzieży liceum – taką, która pozwoli im stawać się lepszymi ludźmi i do której oni sami będą przekonani. Na kolejne spotkanie zaprosiła o. Generała młodzież. Była to okazja do bliższego poznania sylwetki naszego gościa.  Oprócz poważnych pytań i poruszanych kwestii nie zabrakło śmiechu i dobrego nastroju. Uczniowie KOSTKI postanowili zrobić naszemu Gościowi muzyczną niespodziankę. Jak zwykle pod okiem niezastąpionej p. Aldony Skoczek zaprezentowali znakomicie swoje talenty muzyczne i wokalne, sprawiając radość słuchaczom.  Następny ważny moment w programie to pokaz umiejętności łuczniczych uczniów KOSTKI. Treningi prowadzi o. Tomasz Nogaj Dyrektor Szkoły. Zapełnione tarcze strzałami w okolicach środka – 10, świadczą o dużych umiejętnościach łuczniczych naszych uczniów.

Wizyta zakończyła się wspólnym obiadem w szkolnej stołówce „u Stasia”, następnie seria zdjęć z uczniami i pracownikami KOSTKI, na pamiątkę tak radosnego i miłego spotkania. Oczywiście nie mogła zakończyć się ta ważna wizyta, bez  zdjęcia przy pomniku naszego patrona św. Stanisława Kostki przed budynkiem szkoły. Żeby przeżyć to jeszcze raz, zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć, które znacząco rozszerzą i przedstawią charakter, doniosłość i wyjątkowość odwiedzin o. Generała, która bardzo wzbogaciła historię naszej młodej stażem KOSTKI.

Józef Rostworowski, Dyrektor ds. Nadzoru Pedagogicznego
Krzysztof Jeleń SJ, Dyrektor ds. administracyjnych
Agnieszka Kubas – Chmielowska, Dyrektor Biura Promocji i Rozwoju szkoły, nauczyciel historii i wosu


Spotkanie z o. Generałem jest na pewno ważnym wydarzeniem w historii szkoły. Zarówno dla uczniów KOSTKI jak i jej nauczycieli. O. Arturo Sosa odwiedził nas, aby zobaczyć jak funkcjonuje nasza szkoła. Spotkał się z nauczycielami oraz uczniami. Udzielił  odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Na spotkaniu z kadrą nauczycielską pochwalił ich za dotychczasowe osiągnięcia i udzielił wielu ważnych porad dotyczących sposobu prowadzenia naszej szkoły. To wydarzenie jest idealnym przykładem wcielania jezuickich wartości w życie, a dokładniej starania się o udoskonalenie metod nauczania, podwyższania poziomu edukacji czy też przekazywania ważnych wartości. Dzięki temu doświadczeniu nasza szkoła może z większą świadomością się rozwijać. Dzięki temu każdy z nas uświadomił sobie, że ta placówka nie jest zwykłym miejscem, a częścią ważnej społeczności, której zasady pracy były dopracowywane przez setki lat.


Aleksandra P., uczennica klasy IB

Zobacz zdjęcia – Archiwum KOSTKI

Zobacz zdjęcia – Studio Inigo