20 marca br.  uczniowie klas trzecich naszego gimnazjum wybrali się wraz z wychowawcami na wycieczkę programową do Muzeum KL Auschwitz-Birkenau.

Po przybyciu na miejsce młodzież została oddana pod opiekę jednemu z wielu przewodników, którzy stopniowo przybliżali nam  historię tego miejsca. Po przekroczeniu bramy obozowej z napisem „Arbeit macht frei” (pol. Praca czyni wolnym) zostaliśmy oprowadzeni po otoczonym drutami kolczastymi terenie obozu, następnie po kilku budynkach, w których przebywali więźniowie – Polacy, Żydzi, Romowie czy też przeciwnicy polityczni narodowego socjalizmu Przewodnicy pokazywali nam kolejne pomieszczenia, dramatyczne zdjęcia oraz zbiory rzeczy należących do skazańców. Wstrząsnęły nami nagrania z przemów niemieckich władz, z aresztowań i relacji ocalałych.

Po zobaczeniu również placu apelowego, dziedzińców, Ściany Śmierci, cel więziennych i krematoriów udaliśmy się do drugiego obozu koncentracyjnego – największego niemieckiego obozu zagłady – Auschwitz II (Birkenau) w Brzezince. To tutaj znajdowały się specjalnie zaprojektowane zespoły komór gazowych z krematoriami. Grupy pod opieką przewodników zostały oprowadzone po kilku barakach i latrynach obozowych, gdzie na co dzień przebywali więźniowie. Przeszliśmy wolno wzdłuż torów i stacji, na której niegdyś wysiadali przestraszeni, lecz niczego nieświadomi ludzie… Krótką chwilą refleksji i modlitwy przed Międzynarodowym Pomnikiem Ofiar Obozu uczciliśmy pamięć zamordowanych, których w tych niemieckich obozach śmierci zginęło co najmniej milion.

Pamiętajmy, że „Kto nie pamięta historii, skazany jest na jej ponowne przeżycie”.

Anna Zdanek, nauczyciel języka polskiego