Grupa uczniów  KOSTKI biorących  udział w projekcie międzynarodowym „Play Seriously, Learn Playfully – PSLP” miała szansę uczestniczyć w kolejnym spotkaniu z pozostałymi partnerami projektu-  tym razem udaliśmy się do słonecznej Hiszpanii. W dniach 17-22 lutego 2019r. wraz z koleżankami i kolegami  z Danii i Węgier, zostaliśmy przyjęci przez uczniów i ich rodziny oraz nauczycieli ze szkoły partnerskiej  Colegio San Francisco Javier w Tudeli.

Po ciepłym przywitaniu przez dyrekcję,  oprowadzono nas  po całym obiekcie szkolnym i zaczęliśmy zajęcia w międzynarodowych grupach, w ramach realizacji projektu. Wspólna praca to również możliwość rozwijania kompetencji językowych (wszystkie zajęcia odbywały się w języku angielskim) i międzykulturowych. Ciekawe gry integracyjne szybko pozwoliły poznać się wzajemnie i pracować razem w życzliwej atmosferze w środowisku wielokulturowym.  Pracowaliśmy głównie w grupach mieszanych, zajęcia były angażujące, prowadzone metodami aktywizującymi, było intensywnie ale bardzo ciekawie.

Szkoła w Tudeli kładzie bardzo duży nacisk na rozwijanie postaw obywatelskich wśród swoich uczniów. Motto szkoły brzmi: Przychodzimy aby się uczyć, wychodzimy aby służyć. I rzeczywiście szkolne koło wolontariatu działa bardzo prężnie – uczniowie pomagają ofiarując swój czas i entuzjazm potrzebującym (rówieśnicy, imigranci, seniorzy, ubodzy, zwierzęta).

Oprócz intensywnego programu zajęć w szkole, mogliśmy również zwiedzić urocze miasteczko, jakim jest niewątpliwie Tudela.

Ostatni dzień w Hiszpanii to całodzienna wycieczka do Sanktuarium w Loyola, gdzie urodził się i wychowywał św. Ignacy – założyciel zakonu jezuitów.

Udział w projekcie to również ciekawa możliwość poznania kultury kraju i stylu życia jego mieszkańców- byliśmy zakwaterowani u rodzin naszych nowych hiszpańskich koleżanek i kolegów. (Bohdan: Największym wyzwaniem była dla mnie komunikacja z rodziną goszczącą, w której tylko jedna osoba mówiła dobrze po angielsku. Byłem zaskoczony ogromną ilością jedzenia na obiad i na kolację.)

Z niecierpliwością czekamy na kolejny etap projektu – tym razem to my będziemy gościć uczniów szkół partnerskich już w maju w Krakowie.

zobacz zdjęcia
Karina Larecka, nauczyciel języka angielskiego