W tym roku czas ferii zimowych uczniowie Kostki, ich rodzice i nauczyciele oraz osoby, które zechciały wspólnie pielgrzymować, spędzili nie na nartach, ale przemierzając Ziemię Świętą śladami Jezusa.

Spotkaliśmy się bladym świtem o 3.15 na lotnisku w Balicach, gdzie po kontroli celnej ruszyliśmy w podniebną podróż o 5.30 (z przesiadką w Kijowie). Dla niektórych to niezapomniane przeżycia – pierwszy start i lądowanie samolotem.

 Tel Aviv przywitał nas słonecznie, ale nie na długo. Po drodze do hotelu wstąpiliśmy do En Karem– gdzie odwiedziliśmy Sanktuarium Nawiedzenia Św. Elżbiety i narodzenia Św. Jana Chrzciciela. Następnie zakwaterowaliśmy się w hotelu w Betlejem, które przywitało nas strumieniami deszczu, a w czasie obiadokolacji burzą śnieżną.

Dzień następny rozpoczął się rześkim porankiem, ale dzięki temu mogliśmy się poczuć niczym pasterze spieszący oddać hołd Nowonarodzonemu, gdyż zwiedzanie rozpoczęliśmy od Pól Pasterzy i wzruszającej mszy św. w jednej z grot, gdzie powierzyliśmy nasze pielgrzymowanie Jezusowi. Idąc tropem pasterzy, odwiedziliśmy Bazylikę Narodzenia, gdzie z wielkim wzruszeniem oddaliśmy pokłon w miejscu narodzenia Jezusa i Jego żłóbka. Czas to był szczególny na adorację tego miejsca, bo można rzec tuż po świętach Bożego Narodzenia. Kolejnym miejscem związanym z narodzenie Chrystusa była Grota Mleczna – śnieżnobiała niczym mleko potrzebne do wykarmienia niemowlęcia. Modlitwa w tej grocie ma szczególne znaczenie dla tych, którzy zawierzają swoje macierzyństwo Maryi. Po odpoczynku w hotelu i posiłku był czas na indywidualną adorację i zatrzymanie się w pędzie dzisiejszego świata. Następnie pierwsze zakupy, a po obiadokolacji wieczorek zapoznawczy, aby pielgrzymowanie było łatwiejsze.

          Kolejny dzień to przejazd w kierunku Nazaretu, a po drodze czekało na nas kilka ciekawych miejsc. Cezarea Nadmorska – port i miasto założone przez Heroda Wielkiego. Tutaj podziwialiśmy jeden z najstarszych akweduktów i…..plaże pełne muszelek, gdzie w końcu przywitało nas upragnione słońce.  Następnie w Hajfie – jednym z najstarszych miast basenu Morza Śródziemnego – podziwialiśmy przepiękną panoramę portu i miasta rozciągającą się z Góry Karmel. Nawiedziliśmy kościół Stella Maris, gdzie w okresie wypraw krzyżowych powstała naśladująca proroka Eliasza wspólnota pustelników, która w XIII w. dała początek zakonowi karmelitów. W tym miejscu znajduje się Grota Eliasza z jego grobem, a kościół jest sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej. Wizyta w Kanie Galilejskiej, gdzie Jezus dokonał pierwszego cudu – przemiany wody w wino – podczas uczty weselnej, miała szczególne znaczenie dla par małżeńskich, które dzięki o. Tomaszowi mogły odnowić przysięgę małżeńską. Po krótkim odpoczynku w hotelu w Nazarecie udaliśmy się na mszę św. do kaplicy św. Józefa, po czym  odwiedziliśmy Bazylikę Zwiastowania. Tworzą ją dwa kościoły: dolny, z Grotą Zwiastowania (odmawianie tutaj Zdrowaś Maryjo nabiera szczególnego znaczenia) oraz górny, dedykowany Mary i- Matce Słowa. Już o zmierzchu wędrowaliśmy wąskimi uliczkami Nazaretu miasta, gdzie dorastał Chrystus.

Czwarty dzień naszego pielgrzymowania to Galilea i czas działalności Jezusa – nauczanie, uzdrawianie, cuda i powoływanie apostołów. Na wstępie Bazylika Błogosławieństw, gdzie nawet dziś ma się wrażenie, że słyszymy głos Pana ogłaszającego 8 błogosławieństw. Tabgha – cudowne rozmnożenie chleba,  Kościół Prymatu św. Piotra wzniesiony na skale, gdzie według tradycji zmartwychwstały Chrystus powołał Piotra- „Paś owce moje”( J 21,9) oraz Kafarnaum, gdzie Jezus po opuszczeniu Nazaretu nauczał w synagodze.  W tym właśnie miejscu, w kaplicy w kształcie łodzi rybackiej kostkowi pielgrzymi uczestniczyli  we mszy św. Następnie dany nam był krótki odpoczynek i chwila zadumy podczas rejsu po Jeziorze Galilejskim. Po południu specjalnymi taksówkami wjechaliśmy na Górę Tabor, gdzie Chrystus ukazał się w chwale razem z Mojżeszem i Eliaszem. Po powrocie do Nazaretu był jeszcze czas na nawiedzenie Bazyliki Zwiastowania oraz drobne zakupy

Dzień piąty to  przejazd do Betanii i do Jerycha – najstarszego miasta na świecie. Podziwialiśmy widok na  Górę Kuszenia i zobaczyliśmy drzewo Zacheusza – sykomorę. Następnie udaliśmy się nad Jordan – miejsce chrztu Jezusa, gdzie odnowiliśmy przyrzeczenia Chrztu Świętego. Po południu przejechaliśmy nad Morze Martwe położone 450 metrów poniżej poziomu morza i oddaliśmy się leczniczym kąpielom w Morzu Martwym, którego wody są zasolone w 26%. Na zakończenie dnia msza św. w Betanii i nawiedzenie grobu św. Łazarza.

Dzień szósty to zwiedzanie Jerozolimy. Rozpoczęliśmy od Góry Oliwnej ze wspaniałym widokiem na Święte Miasto, odwiedziliśmy Bazylikę Wniebowstąpienia, kościoły: „Pater Noster” – Ojcze Nasz i „Dominus Flevit” – Pan Zapłakał. Na Górze Syjon, zwiedziliśmy Wieczernik wznoszący się nad grobem króla Dawida, Kościół Dormition Abeby, Kościół św. Piotra in Gallicantu.

Dzień siódmy to dalsze zwiedzanie Jerozolimy (Stare Miasto): Bazylika św. Anny (miejsce narodzenia Najświętszej Maryi Panny) i pozostałości Sadzawki Owczej związanej z uzdrowieniem paralityka; Ściana Płaczu. Następnie spacer do Ogrodu Getsemani i Kościoła Wszystkich Narodów. Następnie przejście śladami naszego Pana po Drodze Krzyżowej (Via Dolorosa) w kierunku Kościoła Ecce Homo aż do Bazyliki Grobu Pańskiego.

Ostatni dzień naszego pobytu to pożegnanie z Jerozolimą i Ziemią Świętą. Po śniadaniu przejazd na lotnisko do Tel Avivu i przylot do Polski opóźniony o jeden dzień z powodu warunków pogodowych, jakie panowały na lotnisku w Kijowie.

Podsumowaniem naszego pielgrzymowania są słowa uczestników zamieszczone poniżej oraz załączone zdjęcia.

Wyjazd na pielgrzymkę do Ziemi Świętej z Kostką to coś wspaniałego, organizacja i atmosfera fantastyczna. Jesteśmy bardzo zadowoleni i bardzo polecamy wyjazd z Kostką.


Wdzięczni za wszystko Beata i Leszek

Serdecznie Polecam, świetna atmosfera

Paweł

Bardzo dziękujemy za wspólne pielgrzymowanie na Ziemi Świętej w przemiłej atmosferze, wracamy pełni wrażeń, z lekkim niedosytem… (aby przyjechać tu znowu…)


Berenika z mamą

Wspaniały wyjazd i niezapomniane przeżycie


Krzysztof

Piękna, niezapomniana pielgrzymka życia do Ziemi Świętej śladami naszego Pana Jezusa Chrystusa


Małgorzata, Leszek, Lucyna (rodzice KOSTKI)

Zofia Nazim, nauczyciel języka angielskiego
 
 
 
 
Zobacz zdjęcia