Uczniowie klasy 1C o profilu prawnym oraz  2C realizujący wos na poziome rozszerzonym mieli okazję uczestniczyć w warsztatach prawniczych, które poszerzyły ich wiedzę i umiejętności. Przygodę z przepisami prawnymi rozpoczęła klasa 1C, która przygotowała symulację rozprawy sądowej, następnie uczniowie obu klas udali się do Sądu Rejonowego w Krakowie na zajęcia przeprowadzone przez Sędziów. Zapraszamy do zapoznania się z relacjami uczniów.


Rozprawa w Kostce


9 stycznia odbyła się symulacja rozprawy sądowej prowadzona przez klasę 1C w ramach swojego profilu. Uczniowie przygotowali ją pod opieką pani Agnieszki Kubas-Chmielowskiej. Projekt miał pokazać uczniom, jak wygląda praca w sektorze prawnym oraz pomóc wejść w rolę sędziego bądź protokolanta. Czyn, o który został posądzony jeden z uczniów klasy 1C mógłby rozpocząć dyskusję i to niejedną. Po tygodniowych przygotowaniach polegających na stworzeniu materiałów dowodowych czy napisaniu swoich przemówień, rozpoczęła się rozprawa. Strony nie miały uzgodnionego biegu wydarzeń, a niektóre dowody całkowicie zmieniały pogląd na to po czyjej stronie jest wina. Po dwóch lekcjach słuchania zeznań i odpowiadania na pytania IC poznała wyrok sądu który był ostateczny, ale wywołał trochę zamieszania. Po całej rozprawie pani Agnieszka Kubas-Chmielowska odniosła się do pracy każdego z uczniów i oceniła jak spełnili się w swojej roli.

Bartłomiej Więcek 1C


Warsztaty w Sądzie Rejonowym w Krakowie

1 lutego w ramach zajęć edukacyjnych klasa 1C i część klasy 2C  odwiedziły Sąd Rejonowy dla Krakowa-Podgórza. Razem z panią profesor Agnieszką  Kubas-Chmielowską najpierw tramwajem  pojechali na rondo Mogilskie, skąd później pieszo udaliśmy się do sądu. Na miejscu uczniowie zostali przywitani przez sędziów wydziału rodzinnego i nieletnich. Następnie sędzia Tomasz Bac zaprowadził obie klasy do sali sądowej, w której odbywały się zajęcia. Podczas półgodzinnej prezentacji sędziowie wyjaśnili działanie sądów w Polsce oraz ich strukturę.  Po zakończonej prezentacji uczniowie zadawali pytania, na które głównie odpowiadał sędzia Aleksander Przysiężniak oraz pani sędzia Karolina Sosińska. Po serii pytań rozpoczęła się symulacja rozprawy sądowej, której przewodziła pani sędzia Karolina Sosińska. Rozprawa dotyczyła przyznania alimentów dla dzieci. Podczas krótkiej rozprawy padło wiele dobrych argumentów, a pani sędzia wydała wyrok, w którym oskarżony został zobowiązany do wypłacania comiesięcznych alimentów w kwocie 1000 złotych na każde dziecko. Po zakończonej rozprawie uczniowie razem z panią profesor Agnieszką  Kubas-Chmielowską pożegnali sędziów i wrócili do szkoły.

Uczniowie podczas wizyty w sądzie wiele się nauczyli na temat przebiegu rozprawy sądowej oraz funkcjonowania sądów w Polsce.

Krystian Piwowar 1C

Agnieszka Kubas – Chmielowska, Dyrektor Biura Promocji i Rozwoju szkoły, nauczyciel historii i wosu


Zobacz zdjęcia