Na niewielkiej działce tuż za budynkiem szkoły istnieje miejsce niezwykłe. Jest nim powstały dzięki staraniom Dyrekcji ogródek warzywno-kwiatowy. Nie tylko wpływa on na estetykę otoczenia szkoły i osiedla, ale spełnia również funkcję dydaktyczną i wychowawczą. To bardzo istotna w wielkomiejskim środowisku enklawa zieleni, dzięki której możemy na co dzień obcować z naturą i  prowadzić obserwacje przyrodnicze.

Ogród jest wspólną troską całej społeczności Kostki. Owocna współpraca z Wydziałem Biotechnologii Uniwersytetu Rolniczego sprawia, że co rok staje się piękniejszy i coraz bardziej różnorodny. W tym roku mogliśmy podziwiać dorodne owoce tykwy, wyhodowane przez nas warzywa wzbogacały smak potraw w szkolnej stołówce, a kapusta ozdobna cieszy oczy barwami pomimo zimowej pory.

Wyjątkowymi okazami w naszym ogrodzie są powojniki  Brata Stefana Franczaka – Jezuity, który zasłynął uzyskaniem największej ilości odmian tej rośliny, z których bardzo wiele zostało uhonorowanych najbardziej prestiżowymi nagrodami na arenie międzynarodowej. Wyhodowanym przez siebie odmianom Brat Stefan nadawał nazwy związane z osobistościami polskiego kościoła (np.  ,,Jan Paweł II’, ,,Kardynał Wyszyński”) lub z polską historią (np. ,,Westerplatte”, ,,Monte Cassino”), promując tym samym Polskę i jej osiągnięcia.

Ogromnie cieszy fakt, że w dzieło jakim jest ogród zaangażowani są uczniowie, którzy chętnie i z zapałem podejmują się wszelkich prac. Szczególne zasługi w dbaniu o jego piękny wygląd  mają Klaudiusz Bąk i Michał Łuszcz z klasy II B LO.

Elżbieta Fyda, nauczyciel biologii i wychowania do życia w rodzinie

 

 

Zobacz zdjęcia