W tym roku obchodzimy 100-lecie urodzin naszej odrodzonej Ojczyzny. Kolejny raz spotkaliśmy się wspólnie ze społecznością szkolną i rodzicami, przedstawicielami Spółdzielni Mieszkaniowej „Na Kozłówce”, zaproszonymi gośćmi oraz mieszkańcami osiedla. Z radością przypomnieliśmy najpiękniejsze pieśni patriotyczne oraz ojców naszej niepodległości.

W dniu 15 listopada 2018 r. od godzin porannych przygotowywaliśmy się do uroczystego Patriotycznego Śpiewania. W całej szkole zawisły biało-czerwone flagi, ze sceny w sali gimnastycznej dumnie spoglądał na nas orzeł, a w bibliotece kończyliśmy przygotowywanie kotylionów. Blask świec wprowadził przybyłych gości w cudowną atmosferę radości i dumy z tego, że możemy świętować 100-lecie Niepodległości naszej Ojczyzny.

Uroczystość rozpoczęła się od powitania gości przez Dyrekcję Szkoły, następnie z szacunkiem odśpiewaliśmy hymn.

Jest takie miejsce u zbiegu dróg,

Gdzie się spotyka z zachodem-wschód,

Nasz pępek świata,

Nasz biedny raj…

Jest takie miejsce,

Taki kraj.

Tymi słowami nasza uczennica rozpoczęła część artystyczną, podczas której zastanawialiśmy się, jak przeżyliśmy minione sto lat. Krakowiacy, prowadzący dyskusję na scenie, ukazali nam nasze sukcesy w nauce, sporcie, literaturze czy budowaniu podstaw dwudziestowiecznego społeczeństwa obywatelskiego. Temu wszystkiemu przyglądali się ojcowie naszej niepodległości – Józef Piłsudski, Roman Dmowski i Ignacy Jan Paderewski, który mimo swoich różnic światopoglądowych, w tym dniu przekazali nam przesłania, wynikające z ich doświadczenia w walce zbrojnej i dyplomatycznej o naszą niepodległość. Józef Piłsudski powtarzał: Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości.  To przesłanie jest nadal aktualnie dla nas – Polaków, którym dane było urodzić się już w wolnej Ojczyźnie.

Wspólne śpiewanie dla Niepodległej rozpoczęliśmy od uroczystego śpiewu „Roty”. Szczególnym momentem uroczystości był występ zespołu pod batutą Pana Tadeusza Wolaka, który stał się już naszą coroczną tradycją. W ten radosny wieczór mogliśmy usłyszeć najpiękniejsze pieśni patriotyczne, śpiewane już od pokoleń oraz  życzenia, które składali Niepodległej zgromadzeni goście.

Ten szczególny dzień z pewnością pozostanie w naszej pamięci, a za rok kolejne Patriotyczne Śpiewanie – już w 101 urodziny Niepodległej!

 

Agnieszka Kubas – Chmielowska, Dyrektor Biura Promocji i Rozwoju szkoły, nauczyciel historii i wosu
Zobacz zdjęcia Autorstwa Agnieszki Ożgi Woźnicy

 

 
Zobacz zdjęcia