„Piknik pod Gwiazdami” to noc obserwacyjna połączona z zajęciami rekreacyjnymi w Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym w Niepołomicach. W dniach 30 i 31 października pod opieką Pani Sylwii Biernat, Ojca Krzysztofa Jelenia oraz Pana Szymona Tarkowskiego uczniowie klas 2C, 1C i 1A udali się do Niepołomic aby uczestniczyć w takim wydarzeniu.
Oprócz dobrej zabawy, zaczerpnęliśmy tam dużo wiedzy związanej nie tylko z astronomią, ale również z historią Niepołomic. Pan Grzegorz Sęk wyjątkowo ciekawie opowiadał i zachęcał do słuchania.
Po zakwaterowaniu w domkach wybraliśmy się na pieszą wycieczkę  na rynek i Zamek Królewski w Niepołomicach.


Kolacja w formie grilla była kolejną lekcją… samodzielności i pracy zespołowej.
Dzięki niesamowitej aurze: bezchmurne niebo i ciepły wieczór mogliśmy oglądać nieuzbrojonym okiem liczne gwiazdozbiory a przez teleskop powierzchnię Księżyca, najbardziej znaną gromadę otwartą gwiazd – Plejady. Każdy z nas pewnie po raz pierwszy w życiu mógł z taką precyzją obserwować Księżyc, gwiazdy i planety.
Magicznym był również pokaz z „gwieździstym sufitem” w planetarium, gdzie obserwowaliśmy pozorny ruch Słońca i gwiazd na obu półkulach – północnej i południowej. W planetarium to takie proste – możemy przenieść się do Australii, by za chwilę oglądać wędrówkę gwiazd z równika czy koła podbiegunowego. Teraz wiemy także, że na południowym niebie możemy zobaczyć „tarczę” Króla Jana III Sobieskiego – to zasługa Jana Heweliusza.

Szymon Tarkowski, nauczyciel geografii

 

Zobacz zdjęcia