Powoli staje się już tradycją, że na początku października nasi uczniowie  pakują plecaki, odświeżają informację związane z Żołnierzami Wyklętymi, opuszczają szkolne mury i ruszają na niezapomnianą lekcję historii.

Nie inaczej było w tym roku. W dniach 5-6.10.2018 pięcioro uczniów KOSTKI uczestniczyło w XIII Rajdzie Szlakami Żołnierzy Wyklętych mjra Józefa Kurasia „Ognia” w Beskidzie Makowskim. W ciągu dwóch dni uczestnicy rajdu mieli okazję wcielić się w rolę partyzantów działających na terenie Beskidu Makowskiego. Jak co roku rajd miał charakter rajdu pieszego dlatego każdy z uczestników w ciągu dwóch dni pokonał ponad 46 km. W trakcie wykonywanych na posterunkach zadań uczestnicy rajdu mogli: poznać dzieje niepodległościowego podziemia zbrojnego z lat 1939 – 1955, dotrzeć do miejsc, obiektów – świadków historii, poznać warunki życia, do jakich byli zmuszeni przebywający w beskidzkich lasach partyzanci.

W tym roku fabuła rajdu toczyła się wokół partyzantów z 5 kompanii Zgrupowania Partyzanckiego Błyskawica pod dowództwem Jana Sałapatka  ps. „Orzeł”.

Naszą bazą noclegową stanowiła Szkoła Podstawowa nr w Skomielnej Czarnej. W samym rajdzie uczestniczyło 10 patroli. Łączna liczba uczestników wyniosła 100 osób. Nasz zespół w rywalizacji nie stanął na podium ale za swoje zaangażowanie otrzymaliśmy wyróżnienie.

Trasa rajdu:

Dzień 1: Maków Podhalański – Willa Marysin (byłe więzienie i miejsce kaźni) Miejsce Pacfikacji osiedla Zagórze pod  Makowską Góra – Stańkowa – Koskowa Góra – Bogdanówka – Skomielna Czarna

Dzień 2: Skomielna Czarna – Przykra Góra – Stołowa Góra – Groń – Przeł. Jabconiówki – Magurka – Syrkówka – Koskowa Góra – Parszywka – Bogdanówka

Szymon Tarkowski, nauczyciel geografii

 

Zobacz zdjęcia