Jak co roku krakowskie uczelnie wyższe i instytucje naukowe zaproponowały wiele atrakcyjnych zajęć dla dzieci, młodzieży i dorosłych chcących poszerzyć swą wiedzę i zdobyć nowe doświadczenia. Oferta była naprawdę imponująca, a wybór trudny. My postanowiliśmy udać się się tym razem na Wydział Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego, aby między innymi poznać metody tworzenia leków i dowiedzieć się w jakiej kondycji jest nasza skóra, jak o nią dbać i czy znamiona mogą być niebezpieczne. Uczniowie klasy 3E gimnazjum uczestniczyli w warsztatach ” Postać leku od „rękodzielnictwa” po projektowanie przestrzenne – rewolucja technologiczna.
Mieli okazję zapoznać się z metodami stosowanymi w sporządzaniu różnych form leku oraz zobaczyć postęp w tej dziedzinie, który dokonał się na przestrzeni lat. Uczestnicy zajęć mieli możliwość wykonania pigułek, tabletek małą ręczną tabletkarką oraz zobaczenia jak działa tabletkarka automatyczna. Ponadto zaprezentowano przygotowanie różnych form leku, w tym również tabletek, z użyciem personalnego fabrykatora przestrzennego. Kostkowicze uczestniczyli także w pokazach sporządzania różnych form leku takich jak kapsułki, czopki oraz peletki.
Na zajęciach zatytuowanych „Czy Twoje znamię jest groźne?” uczniowie wzięli udział w badaniu znamion za pomocą dermatoskopów ręcznych. Mogli przekonać się dosłownie „na własnej skórze” czy i w jakim stopniu filtry słoneczne chronią przed promieniowaniem UV oraz poznali metodę działania i zastosowanie lampy Wood’a.
Zajęcia były bardzo interesujące i dały także możliwość wspólnego spędzenia piątkowego popołudnia. Kolejny raz udało nam się połączyć przyjemne z pożytecznym. Oby było więcej takich okazji 🙂
 
dr Magda Czajkowska, nauczyciel biologii
.