VI Gala KOSTKI 2018 miała miejsce 21 czerwca 2018 r. i jak poprzednie, również tym razem była wyjątkowa. Za nami pierwszy rok pracy po przekształceniu w liceum ogólnokształcące z oddziałami gimnazjalnymi. W ten sposób podjęliśmy próbę, wymuszoną przez reformę oświaty, zmiany profilu szkoły z bardzo dobrze funkcjonującego gimnazjum w nowo tworzące się liceum. W tym roku do grona absolwentów KOSTKI klas gimnazjalnych dołączyło kolejnych prawie 140 uczniów, dając imponująca już liczbę 494 gimnazjalnych absolwentów. Pierwszy raz Gala KOSTKI odbyła się na Placu im. Św. Stanisława Kostki przed szkołą. Dokumentację remontu palcu można zobaczyć w galerii. Gala KOSTKI była też okazją, aby pożegnać odchodzącego dyrektora, a jednocześnie przywitać nowego. Tego dnia niebo raczyło nas pięknym słońcem, ale na szczęście dzięki Przyjaciołom KOSTKI i firmie Es System K, czekały na wszystkich uczestników Gali pyszne lody, smaczny poczęstunek i dobra zabawa.

Galę rozpoczęliśmy od podziękowania w czasie Mszy św. wpierw Panu Bogu i Matce Bożej Dobrej Rady patronce naszej parafii. Mijający rok szkolny stawiał wiele wyzwań związanych z organizacją pracy zarówno dla gimnazjum jak i tworzącego się liceum, wdrażaniem reformy czy dbałością o jakość naszej codziennej pracy. Bardzo wiele udało się zrobić, świadomość tego rodzi naturalną potrzebę wdzięczności i dziękczynienia Bogu, ale On działa przecież przez wiele osób i zdarzeń, tych pięknych i tych trudnych, których w prozie szkolnej nie brakuje, a dostrzec je często trudno.

Bezpośrednio po Mszy św., podążając za pocztem sztandarowym udaliśmy się na miejsce Uroczystej Gali. Tym razem wybraliśmy na tę wyjątkową okazję, świeżo oddany w tym roku, Plac św. Stanisława Kostki, znajdujący się przed głównym wejściem do szkoły. Odremontowana nawierzchnia z pomnikiem św. Stanisława Kostki, patrona szkoły, stała się osiedlowym amfiteatrem z widownią dla około pięciuset gości. Gala tradycyjnie składała się z trzech części.

Pierwszą cześć tj. przedstawienie, przygotowała kostkowa grupa teatralna „Dwie Maski Kostki” pt. Święty Buntownik w reżyserii Pań: Agnieszki Korczak i Anety Pietrzyk. Było to wyjątkowe połączenie różnych stylów ukazujących dylematy Stanisława Kostki oraz współczesnych mu dzisiaj rówieśników. Dynamiczna akcja, wykwintny język oraz stroje z epoki wprowadziły widzów w atmosferę refleksji, którą, niestety, roztapiał lejący się z nieba żar, momentami przekraczający 30 stopni Celsjusza. O profesjonalne nagłośnienie i oświetlenie podczas Gali zadbały firmy: Event Show Group oraz 3JD FILM LIGHT SOUND, którą współtworzy Jakub Lalik, absolwent pierwszego pełnego rocznika KOSTKI.

Druga część to kolejna mocna dawka pozytywnych emocji ukazująca nieprzeciętne umiejętności i talenty uczniów KOSTKI. Jak zawsze pełne wrażeń i reakcji widowni było wyczytywanie nominacji, a następnie laureatów nagród 4 W, wśród których znaleźli się: Ula Siedlecka z klasy 3B w kategorii Wiara; Radek Fura z klasy 3A w kategorii Wiedza, Paweł Pilarski z klasy 3 A, w kategorii Wytrwałość oraz Gosia Juszkiewicz z klasy 3B w kategorii Wyzwania. Należy jeszcze wspomnieć grupę 16 finalistów i laureatów tegorocznych kuratoryjnych konkursów przedmiotowych; średnią szkoły 4,2; czy wiele innych sukcesów wśród których nie zabrakło też tych sportowych. Następnie swoje dyplomy i nieśmiertelniki otrzymało kolejne, piąte już,  pokolenie kostkowych absolwentów. Sukcesy uczniów są pięknym przykładem systematycznej pracy i współpracy uczniów z nauczycielami przy wsparciu rodziców.

Trzecia część Gali, o której najtrudniej mi pisać, to moje pożegnanie, jako dyrektora szkoły i współzałożyciela KOSTKI Publicznego Gimnazjum, a od ubiegłego roku również Liceum Ogólnokształcącego Jezuitów im. św. Stanisława Kostki. Misja, którą otrzymałem w marcu 2012 roku dobiegła końca. Na szczęście KOSTKA udowodniła jak potrzebną była i jest w krakowskim środowisku. To co udało się osiągnąć jest bowiem niekwestionowanych ewenementem. I choć w naszej polskiej mentalności bliżej nam do radości bardziej z porażek niż z sukcesów, to KOSTKA jest pięknym wyjątkiem, że potrafimy robić wspaniałe i spektakularne rzeczy. Życzliwość i wielka hojność wielu ludzi dobrej woli, pozytywne, mimo wielu obaw, przyjęcie ze strony społeczności lokalnej, sprawdzona przez wieki pedagogika ignacjańska i jezuickie przywództwo wspólnie stworzyły szkołę, której uczniowie, w 70% wywodzący się z krakowskiego osiedla Na Kozłówce podbili serca tysięcy uczniów i rodziców z Krakowa i okolic. Jestem dumny i szczęśliwy, że mogłem przewodzić grupie fantastycznych nauczycieli, życzliwych i lojalnych rodziców oraz być świadkiem niesamowicie utalentowanej młodzieży, która z sukcesem stawała na deskach Teatru Słowackiego, Krakowskiej Filharmonii czy Krakowskiego Centrum Kongresowego. Niesamowite jest również to, że dzień po uroczystej Gali KOSTKI 2018, ośmiu uczniów, a przez ostatnie cztery lata w sumie 17, wyleciało do Waszyngtonu, aby wziąć udział w międzynarodowym, sześciotygodniowym kursie języka angielskiego. Nie jestem w stanie wymienić wszystkich sukcesów, które przychodzą mi na myśl, jak również wielu chwil spędzonych w KOSTKCE z uczniami, nauczycielami, rodzicami i mieszkańcami Kozłówka. Życzę, aby Ojciec Tomek Nogaj SJ, nowy dyrektor KOSTKI, mógł podobnie doświadczyć ludzkiej życzliwości, wyrozumiałości dla wielu krętych dróg szkolnej prozy, wsparcia rodziców i zaufania, które pozwala tworzyć szkołę dostosowaną w pełni do wymogów, które przynosi szybko zmieniająca się rzeczywistość. Jestem też wdzięczny za wiele dobrych rad i życzliwość, której doświadczałem od pracowników Wydziału Edukacji i Kuratorium Oświaty. Jest to dla mnie przykład jak ludzie różnych opcji, mając na celu dobro i rozwój ucznia, rodziny i miasta, potrafią nawiązać twórczą i kreatywną współpracę z Kościołem, w ramach którego funkcjonują przecież jezuici. To wszystko sprawiło, że KOSTKA mogła i wciąż będzie w pełni wspaniałą  szkołą w duchu jezuickiego MAGiS.

 

O. Paweł Brożyniak SJ, dyrektor KOSTKI Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Jezuitów w latach 2012-2018.

Autorem zdjęć z Gali jest Pani Agnieszka Ożga-Woźnica, zdjęcia z remontu pochodzą z archiwum szkoły.

Zobacz zdjęcia z Gali Zobacz zdjęcia Placu św. Stanisława Kostki