Dnia 11 czerwca 2018 r. uczniowie klasy I C i II B uczestniczyli w warsztatach w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie, które zostały przygotowane przez aplikantów Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.

W ramach zdobywania wiedzy z zakresu prawa uczniowie odwiedzili Sąd Apelacyjny, gdzie pogłębili swoją wiedzę prawniczą zdobytą w trakcie nauki wiedzy o społeczeństwie. Zajęcia odbywały się w jednej z sal rozpraw, gdzie na początku aplikanci Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury przypomnieli najważniejsze zasady, o które opiera się polski system sądownictwa. Uczniowie dowiedzieli się również, jak wygląda ścieżka kształcenia prawnika – zwłaszcza przyszłego studenta, który chciałby zostać sędzią lub prokuratorem. Najważniejszym punktem warsztatów było aktywne uczestnictwo w symulacji rozprawy sądowej – była to sprawa karna, w której na ławie oskarżonych zasiadł mężczyzna oskarżony o kradzież kosmetyków. Rozprawa przebiegała według zasad obowiązujących w postępowaniu sądowym. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w rozprawie, gdyż w trakcie warsztatów przyjęto zasady obowiązujące w anglosaskim systemie prawniczym, dlatego mogli się oni wcielić w rolę ławy przysięgłych. Podczas zajęć publiczność zadawała wiele ciekawych i nurtujących pytań, na które aplikanci odpowiadali wyczerpująco.

Warsztaty w sądzie były ciekawym sposobem umożliwiającym poznanie polskiego systemu sądownictwa od „podszewki” oraz zaproszeniem do tego, aby pomyśleć o karierze prawniczej. Więcej tematyki prawniczej w KOSTCE już od września w ramach rozszerzonego programu nauczania wiedzy o społeczeństwie!

Agnieszka Kubas, nauczyciel historii

 

Agnieszka Szefer – Walas, nauczyciel języka polskiego