„Każdy widzi za jakiego uchodzisz, lecz bardzo niewielu wie, kim jesteś…” Niccolò Machiavelli

Jeżeli w niedzielne popołudnie myślimy, gdzie mogłyby powędrować nasze nogi to przemierzamy wąskie uliczki Krakowa aż do królewskiej Al. Z.Krasińskiego, by w końcu trafić do wtulonego w fasady kamienic Teatru Jasieńskiego – „STU”.
Tutaj spotykamy się ze sporą (sześćdziesięcioosobową) grupą młodzieżowej KOSTKI, aby w gronie wielbicieli teatru obejrzeć mistrzowsko wykonany spektakl przez gro najlepszych aktorów w kraju.
I tak się dzieje od kilku dobrych lat, kiedy nasze popołudnia oraz wieczory zagospodarowuje sztuka najwyższej klasy pod opieką nauczycieli. Pokaźną grupę młodych ludzi łączy nie tylko zamiłowanie do teatru, ale przede wszystkim KOSTKOWE przyjaźnie podczas wspólnie organizowanych imprez kulturalnych (należy zaznaczyć, że wytrwali ” bywalcy” delektują się tym samym spektaklem niejeden raz).

https://www.scenastu.pl/assets/spektakle/hamlet/_resampled/ScaleWidthWyIxMDAwIl0/Radoslaw-Krzyzowski-jako-Klaudiusz-Hamlet-w-STU2.jpg

Tym razem 20 maja br. przybyliśmy tu obejrzeć czterogodzinnego ” Hamleta”w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego. Na scenie podziwialiśmy Dorotę Kuduk, Radosława Krzyżowskiego i Beatę Rybotycką. Wśród plejady młodego pokolenia aktorów w roli tytułowego Hamleta ujrzeliśmy Michała Mikołajczaka.
I nagle oczarowani bliskością sceny jesteśmy w Danii na ślubie króla Klaudiusza i królowej Gertrudy…Radość płynie do serca, przepych porusza zmysły. Wtem nadchodzi królewicz Hamlet z ponurym spojrzeniem, zasmucony problemami, rzuca książki w kąt i widzimy młodzieńca a w nim…nasze wahania, rozterki, kłopoty codziennego dnia.
I chociaż wciąż próbujemy wokół uporządkować ten świat, nie zawsze wszyscy i w porę dostrzegają w nas księcia…
Obejrzyjcie zresztą sami ! !

Alicja Oczkowska, kl.I B

Iwona Poręba, nauczyciel języka polskiego