W bieżącym roku szkolnym uczniowie klasy 1c liceum (humanistyczno – geopolitycznej) mają okazję uczestniczyć w zajęciach organizowanych przez uczelnię Ignatianum w Krakowie. Jedne z nich dotyczyły humanistyki cyfrowej.

            Budynek okazał się ogromny, w środku było dużo pomieszczeń i korytarzy. Na miejscu czekała na nas pani dr Danuta Smołucha, która zaprowadziła nas do sali na ostatnim piętrze. Gdy weszliśmy do środka, byliśmy zaskoczeni widokiem – z okien rozciągała się panorama Krakowa.

            Na pierwszym wykładzie dowiedzieliśmy się, czym jest humanistyka cyfrowa oraz o roli statystyk w życiu codziennym. Wszyscy z zaciekawieniem słuchaliśmy słów pani Smołuchy, kiedy mówiła o nas, że jesteśmy „pokoleniem kciuka”. Później pani doktor zaprezentowała nam narzędzia do analizy tekstów. Nie wiedzieliśmy, że Google ma tak duże możliwości – byliśmy tym zaskoczeni.

            Następny wykład poprowadził pan dr Józef Maria Ruszar, który opowiedział nam trochę o etyce. Po czym zajęliśmy się analizą wiersza Zbigniewa Herberta „Epizod z Saint Benoit”. Każdy wyraz został dokładnie przeanalizowany. Na koniec wykładowca podzielił się z nami autorskimi zdjęciami ze swoich podróży.

Dziś już wiemy, że humanistyka cyfrowa ma przyszłość.

Uczniowie klasy 1c LO

Agnieszka Szefer – Walas, nauczyciel języka polskiego

 

 

Zobacz zdjęcia