Wielki Tydzień, wielkie wydarzenia i rekolekcje dla młodzieży w KOSTCE. W pierwszym dniu rekolekcji naszymi gośćmi byli: Mirosław Kolah Kolczyk i  Andrzej Jaśtak.

Mirosław „Kolah” Kolczyk. Przez lata swojego młodego życia pochłonięty przez „brudne sprawy” jak alkohol, narkotyki i seks, które od piękna życia zaprowadziły go na skraj rozpaczy gdzie zaniedbany i śmierdzący alkoholem na ulicach niejednego miasta żebrał o grosz by znów brać, ćpać, pić.  Oczy otworzył mu Jezus, dla którego teraz śpiewa rapując. To w momencie tej strasznej ciemności upadł na kolana i błagał Jezusa by go z tego wyrwał. I tak się stało! Dziś mówi: „Jeśli życie rzuca ci kłody pod nogi, załóż tartak”. Mirek zaprosił nas do swojego a raczej „Bożego tartaku”, gdzie słyszymy niesamowitą na bieżąco tworzoną muzykę a zamiast sypiących się wiór widać łzy spływające po policzkach tych, do których słowo i przykład obecnego życia Mirka dociera i fascynuje. Mirek jest zakochany w Jezusie. Mało tego! Z niesamowitą odwagą mówi o tamtym trudnym czasie, i o Tym, Który ze śmierci przywrócił go do życia. Opowiada o swojej wspaniałej żonie, dzieciach i tych, których Jezus postawił na jego ścieżkach.  Odnosząc się nieco do wojennej przenośni – wspominał miny, na które wszedł. Przeżył dzięki MOCY BOŻEJ. Odniesienie można znaleźć na: www.antymina.pl NIE DAJ SIĘ WYSTEROWAĆ NA MINĘ!

Drugim gościem KOSTKI był Andrzej Jaśtak, przyjaciel Mirka, który dzielił się swoim doświadczeniem poszukiwania miłości na manowcach… Te doprowadziły go poprzez wiele różnego rodzaju używek do więzienia, gdzie z kolei mroczne 4 lata spędzone w więzieniu pozostawiły swoje znamię. Zapewne nikt nie chciałby wejść w podobne doświadczenie. I tam podobnie jak w życiorysie Mirka, również Andrzej w tym najstraszniejszym miejscu spotkał Żyjącego, Zmartwychwstałego Jezusa w Biblii i drugim człowieku. Dzieląc się tym doświadczeniem pozostawił wspaniałe inspiracje w sercach młodych z Liceum KOSTKI.

Na koniec warto wspomnieć, iż ten dzień rekolekcji miał miejsce w dniu Dobrego Łotra. Ukrzyżowany po prawej stronie Chrystusa żałował za grzechy, upominał drugiego łotra wiszącego po drugiej stronie krzyża Chrystusa i prosił Jezusa aby wspomniał o nim, „gdy przyjdzie do swego Królestwa”. Zbawiciel zapewnił skruszonego przestępcę:  „Zaprawdę, powiadam ci: Dziś ze Mną będziesz w raju”. Łk. 23,43.

Drugi dzień rekolekcji to czas ciszy i głębokiej zadumy w kościele Matki Bożej Dobrej Rady na Prokocimiu, gdzie w czasie drogi krzyżowej i nabożeństwa z wystawieniem Najświętszego Sakramentu młodzież KOSTKI miała okazję osobiście spotkać się z Jezusem niosącym krzyż, na którym umarł by następnie wyznając wiarę w żyjącego i zmartwychwstałego wspólnie uwielbiać Jezusa. Przy śpiewie szkolnego chóru pod dyrekcją P. Aldony Skoczek i wspaniałej tanecznej procesji Sióstr Antonii i Synthii z Nigerii oraz dziewcząt z KOSTKI ofiarowaliśmy dary: Biblię, krzyż, różaniec, ryż w afrykańskiej misce oraz wino i chleb na ołtarzu. Piosenka w nigeryjskim języku Ibo o miłości Boga do człowieka towarzyszyła procesji. Kazanie wygłosił o. Kamila Mrówki SJ, mówił o smakowaniu nowych odkryć płynących z rekolekcyjnych treści, co w odniesieniu do dzisiejszych czytań, mocno wpisało się w nasze serca. Teraz pozostaje nam spróbować smaku cytryny albo jabłka…!

Serdecznie dziękuję ks. Zbigniewowi Bielasowi, proboszczowi Parafii pw. Matki Boże Dobrej Rady za gościnę i otwartość, na którą zawsze możemy liczyć.

O.Tomasz Nogaj, SJ Dyrektor ds. administracji, katecheta oraz opiekun koła łuczników w KOSTCE

 

 

Zobacz zdjęcia