W ramach Kreatywnego Kostkowicza Koleżeńskich Kontaktów z Kulturą odbyło się kolejne wyjście. Tym razem wybraliśmy się w środę 3 stycznia br. pod opieką Pań: Agnieszki Szefer-Walas, Anny Zdanek i Anety Pietrzyk oraz o. Tomasza Nogaja SJ do Teatru Bagatela na sztukę pod tytułem „Najdroższy”. Jest to adaptacja sztuki Francisa Vebera pod tym samym tytułem  w reżyserii Giovanniego Castellanosa, odtwórcą głównej roli jest Dariusz Starczewski.

Sztuka opowiada historię biednego bezrobotnego mężczyzny, Fraois Pigniona, który zakochał się w dekoratorce swego bogatego ojca chrzestnego, Christine (Kaja Walden). Ta jednak nie zwraca na niego żadnej uwagi. Wszystko zmienia się, gdy do domu Jonville’a (Sławomir Sośnierz) przychodzi Toulouse (Przemysław Branny) – inspektor podatkowy. Pignon nakłania go do przeprowadzenia kontroli podatkowej na nim samym. Mimo że nie ma żadnych pieniędzy i jest bezdomny, fakt, iż ma kontrolę podatkową, sprawia, że wszyscy spoglądają na niego jak na bogatego człowieka. Jednocześnie wydobywa to z nich ich najgorsze cechy – chciwość i zazdrość. Jedyną osobą, która ma szczere, otwarte intencje i odmienia życie bohatera – coraz głębiej uwikłanego w swe kłamstwo – jest rosjanka Olga (Magdalena Walach). Ona jako pierwsza zwraca uwagę na niego nie z powodu jego domniemanego majątku, a z powodu jego osoby.

            Akcja sztuki działa się pośród bogatej scenografii – zbudowano cały apartament, wypełniony obrazami nowocześnie wyglądający pokój oraz wywołujące śmiech instalacje artystyczne. To, w połączeniu z pełną paletą humoru, zapewniło świetną rozrywkę na cały wieczór.

Poleciłbym „Najdroższego” każdemu, kto lubi się choć trochę pośmiać – a zważywszy na długość owacji na stojąco, zrobiłoby tak pewnie wiele osób.

Mateusz Francik kl. 2g

 

Anna Zdanek, nauczyciel języka polskiego

 

Aneta Pietrzyk, nauczyciel bibliotekarz i Dyrektor Biura Promocji i Rozwoju Szkoły

 

Agnieszka Szefer – Walas, nauczyciel języka polskiego

 

O.Tomasz Nogaj, SJ Dyrektor ds. administracji