W ramach podejmowanej przez KOSTKĘ współpracy międzynarodowej gościliśmy 4 grudnia 2017r. delegację uczniów z rodzicami i nauczycielami ze szkoły na Łotwie. Grupa ponad 40 osób przyjechała do nas z Rīgas Katoļu ģimnāzija – szkoły katolickiej w Rydze (http://www.rkgimnazija.lv/). Podczas kilkugodzinnego pobytu w KOSTCE nasi goście zaprezentowali przygotowane przez siebie dwa przedstawienia, zwiedzili naszą szkołę, spotkali się z naszymi uczniami, a przed wyjazdem posilili się w naszej stołówce „U Stasia”. Goście byli bardzo zadowoleni z czasu spędzonego w KOSTCE i zapraszają nas z rewizytą. Liczymy, iż to krótkie spotkanie to dopiero początek dłużej współpracy między naszymi szkołami. Dziękujemy uczniom i nauczycielom, którzy ciepło przyjęli delegację w naszej szkole, w szczególności klasie IC za zaangażowanie podczas spotkania!

04.grudnia w naszej szkole gościliśmy uczniów szkoły na Łotwie, którzy byli w różnym wieku szkolnym oraz ich nauczycieli. Przywitali nas perfekcyjnie przygotowanymi przedstawieniami. Pierwsze zaprezentowali starsi uczniowie. Poprzez gesty, taniec, mimikę pokazali piękną historię swojego kraju opartą na jednej  z łotewskich legend.

Drugie z przedstawień było humorystyczne, zagrały tam osoby z młodszych klas tej szkoły.

Pojawiło się wiele ciekawych postaci, takich jak klauni, motyle, zabawnie przebrane osoby i pomimo, że nie rozumieliśmy wielu słów, bardzo nam się podobało i nie mogliśmy przestać się śmiać.

Po zakończeniu tych pokazów parę osób z klasy 1c liceum oprowadziło obie grupy po naszej szkole. Łotyszom spodobała się nasza KOSTKA, a niektóre pracownie oglądali  z zachwytem rozmawiając z Kostkowiczami tam przebywającymi.

Nasi Goście uznali, że szkolne mundurki to ciekawy pomysł i sami chcieliby takie mieć. Młodzi ludzie byli bardzo mili i pełni energii, z niektórymi zaprzyjaźniliśmy się i mamy nadzieję, że utrzymamy z nimi dłuższy kontakt, a może kiedyś nam uda się ich odwiedzić w  ich ojczyźnie.

Myślę, że takie spotkania młodzieży międzynarodowej są bardzo rozwijające dla obu stron. Oby więcej takich spotkań i ciekawych doświadczeń J

Emilia Wielgus

Paulina Rabijasz kl.1c LO 

 

O. Paweł Brożyniak SJ, dyrektor KOSTKI Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Jezuitów.

 

O.Tomasz Nogaj, SJ Dyrektor ds. administracji

 

Agnieszka Szefer – Walas, nauczyciel języka polskiego

 

Agnieszka Baran, psycholog

 

 

Zobacz zdjęcia