W ramach projektu „Kultura na 5!” postanowiliśmy wyruszyć śladem europejskiej tożsamości Krakowa. Miejscem docelowym były podziemia Rynku. Wydawać by się mogło, że każdy z nas zna już to miejsce, jednak chętnych było tak dużo, że musieliśmy podzielić się na dwie grupy. Pierwsza wraz z p. Anną Zdanek i p. Anetą Pietrzyk wyruszyła 20. Listopada, a druga z o. Tomaszem Nogajem i p. Agnieszką Szefer-Walas – 27. Listopada.

      Krakowski Rynek jest miejscem tajemniczym i niezwykłym. A w archeologicznych warstwach Rynku zapisane jest ok. 1000 lat historii tego miejsca. Podziemia Rynku krakowskiego to podróż w przeszłość, ożywioną po wiekach przez archeologów. To rezerwat z nienaruszonymi w wielu miejscach reliktami konstrukcji, obiektów i architektury, to kamienne drogi z koleinami wyżłobionymi przez koła wozów transportujących towary w czasach króla Władysława Łokietka; to najstarsze murowane budowle handlowe Krakowa; ozdoby, monety i różnorakie przedmioty zagubione lub celowo pozostawione przez odwiedzających to miejsce w dawnych czasach. Ale jest to zarazem miejsce, którego klimat buduje także współczesna technika, proponująca nową, inną płaszczyznę spotkań z historią i zabytkami. [podziemiarynku.com]

27 listopada 2017 r. odbyło się wyjście do podziemi rynku krakowskiego. O godzinie 15.00 zebraliśmy się przed wyjściem ze szkoły. Towarzyszył nam o. Tomasz Nogaj i p. Agnieszka Szefer-Walas. Po sprawdzeniu obecności udaliśmy się na przystanek tramwajowy i pojechaliśmy w stronę Rynku. Po dotarciu do Sukiennic spotkaliśmy panią Lidzię 0 naszą przewodniczkę, która zaprowadziła nas do wejścia muzeum.

Zbiory muzealne były bardzo ciekawe: stare monety, dziecięce zabawki, a nawet ludzkie czaszki. Co ciekawe, wszystkie znaleziska zostały odkryte podczas prac wykopaliskowych na Rynku Głównym. Zobaczyliśmy również interesujący film o smoku wawelskim i zapoznaliśmy się ze sposobem chowania osób podejrzanych o władanie magią i wampi5ryzm.

Ciekawą atrakcją była tez możliwość zważenia lub zmierzenia się i odczytania swojej wagi i wzrostu w miarach obowiązujących w średniowieczu.

Po obejrzeniu wszystkich zbiorów muzealnych, wróciliśmy przed szkołę. Wycieczka bardzo nam się podobała; dowidzieliśmy się o ciekawych wydarzeniach, jakie miały miejsce w Krakowie dawno, dawno temu.

Marysia Mazur, kl. 2b

Anna Zdanek, nauczyciel języka polskiego

 

Agnieszka Szefer – Walas, nauczyciel języka polskiego

 

Aneta Pietrzyk, nauczyciel bibliotekarz i Dyrektor Biura Promocji i Rozwoju Szkoły

 

O.Tomasz Nogaj, SJ Dyrektor ds. administracji

 

Zobacz zdjęcia