Sztuka w czterech aktach.

29 listopada 2017r. odbyła się szkolna wycieczka do TAURON Areny w Krakowie. To właśnie tam ponad osiemdziesiąt osób (w tym rodzice i nauczyciele) miało zaszczyt być świadkami istnej kulturalnej uczty dla oczu i ducha. Owe wydarzenie to występ jednej z najlepszych grup baletowych na świecie, czyli Royal Moscow Ballet w znakomitym „Jeziorze łabędzim” P. Czajkowskiego. TAURON Arena jest to wielka hala widowiskowa i sportowa, więc oglądanie baletu w takich warunkach było dla wielu z nas wielkim przeżyciem (zwykle w takim miejscu gromadzimy się, aby dopingować swojej ulubionej drużynie piłki nożnej, siatkówki albo i koszykówki). Po okazaniu biletów przy wejściu mogliśmy udać się na swoje miejsca, co przyjęliśmy z ulgą z racji zimna na dworze. Hala była ogromna. Po zejściu ze schodów skierowaliśmy się w stronę swoich rzędów, które znajdowały się na środku areny. Niedługo później, balet miał swój początek.

Nie jest tajemnicą fakt, iż Piotr Czajkowski, który był odpowiedzialny za skomponowanie utworów, to jeden z najwybitniejszych twórców swojej profesji. Rosyjski artysta stworzył niezapomnianą muzykę, która dogłębnie dotyka słuchacza swą dynamicznością, nieraz melancholią, a nawet wpędza odbiorców w stan podobny psychodeliczności. Na pewno trzeba również podkreślić, iż jego dzieła są ponadczasowe a ich czar nie gaśnie  mimo upływu lat.

Niebywały klimat sztuki i umiejętność podbudowania wrażliwości słuchacza to coś wspaniałego. Grupa Royal Moscow Ballet jest jedną z najlepszych na całym świecie. Warte podziwu jest dosłownie wszystko, każdy aspekt ich tańca. Synchroniczność z utworem, nienaganna i niezmienna doskonałość, a także wręcz niesamowita naturalność przez wszystkie akty zapiera dech w piersiach. Ciekawe jest to, że choć wiadomo, jak niezwykle trudnym i wymagającym fizycznie jest balet, to wcale tego nie było widać. Subtelność, finezja i wdzięk baletnic oraz baletmistrzów sprawiały wrażenie, że oni wcale się nie męczą, ani nie przykładają do swego tańca nadmiernego wysiłku. Jednakże oczywistym jest, iż takie postrzeganie sytuacji jest reakcją całkowicie naturalną, która jeszcze pewniej utwierdzała nas w przekonaniu, że mieliśmy do czynienia z prawdziwymi, niepodważalnie wybitnymi artystami. Uwagi wymagają również stroje – niezwykle piękne olśniewały  nienagannym kunsztem. Wszyscy byliśmy oczarowani występem, niektórym z nas nawet udało się zrobić zdjęcie z jedną z baletnic : )  Każdy był zadowolony z wyjścia  a uśmiechy na twarzach towarzyszyły nam do późnego wieczoru – nawet już nocy. Pozostało nam czekać na kolejną wspaniałą wycieczkę ze szkoły.

Natalia Izbińska, kl.3f

W środę w godzinach wieczornych udaliśmy się na balet „Jezioro Łabędzie”. Sztuka została wykonana przez Royal Moscow Ballet (zespół stworzony przez tancerzy wywodzących się z największych rosyjskich scen).

Początkowo wielkie wrażenie zrobiły na mnie czarujące stroje i piękna muzyka. Następnie moją uwagę przykuły pełne wdzięku i harmonii ruchy tancerzy. Całości uroku dodawały dekoracje i światła. Przedstawienie było z całą pewnością wytworne i niecodzienne. Sztuka ta wzbudzała całą gamę emocji od ekscytacji aż po melancholijną zadumę.

To wyjście bardzo mi się podobało – od samego początku sztuka zapierała dech w piersiach. Wszyscy byliśmy zachwyceni doskonałością jej wykonania. Mam nadzieję, że niedługo będziemy mieli okazję znów udać się na tego rodzaju spektakl.

Helena Sabuda, kl. 2d

Iwona Poręba, nauczyciel języka polskiego

 

Paweł Mika, nauczyciel informatyki

 

Katarzyna Kowalczyk,nauczyciel języka polskiego, koordynator ds. wolontariatu

 

Anna Zdanek, nauczyciel języka polskiego

 

Agnieszka Szefer – Walas, nauczyciel języka polskiego

 

Katarzyna Foltman, nauczyciel chemii

 

Zobacz zdjęcia