16 listopada br. po raz czwarty odbyło się w KOSTCE Publicznym Liceum Ogólnokształcącym Jezuitów im. św. Stanisława Kostki międzypokoleniowe śpiewanie pieśni patriotycznych, które jak co roku zorganizowaliśmy wspólnie ze Spółdzielnią Mieszkaniową „Na Kozłówce”. Podczas tego wyjątkowego wieczoru, gościliśmy Pana Tadeusza Trzmiela, Zastępcę Prezydenta Miasta Krakowa, Panią Grażynę Fijałkowską Radną Miasta Krakowa, Przedstawicieli Rady Dzielnicy XII, Panią Teresę Grzybowską Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury im. K.I. Gałczyńskiego. mieszkańców osiedla, rodziny naszych uczniów, przyjaciół i społeczność KOSTKI.

Każdego uczestnika spotkania powitali przedstawiciele samorządu uczniowskiego i przypinali biało-czerwoną kokardę narodową.

Członkowie koła teatralnego Dwie Maski Kostki i zespołu wokalno – muzycznego przygotowali montaż słowno – muzyczny i zaprosili wszystkich gości na wspólne przeżywanie historii zapisanej w tekstach literackich i pieśniach patriotycznych, które dotykają historii naszego państwa i jego drogi do wolności.

 

Rada Nadzorcza Spółdzielni Mieszkaniowej „Na Kozłówce” z udziałem Pana Prezesa Radosława Gruszki i Pana Tadeusza Wolaka zrobiła nam nie lada niespodziankę i wystąpiła na scenie, wykonując pieśni patriotyczne takie jak: „Żołnierz dziewczynie nie skłamie”, „Serce w plecaku” i „Dziś do Ciebie przyjść nie mogę”.

Podczas całego spotkania zachęcaliśmy Państwa do pisania życzeń dla Rzeczypospolitej. Na stolikach przygotowaliśmy bileciki, na których każdy z uczestników mógł napisać życzenia dla naszej kochanej ojczyzny z okazji 99 rocznicy odzyskania niepodległości. Każdy z Państwa mógł te życzenia umieścić na mapie Polski i otrzymać za to symboliczny biały lub czerwony kwiat. Życzenia są pokłosiem i wspomnieniem naszego spotkania. A oto ich treść:

„Mojej Ojczyźnie, Naszej Matce życzę kolejnych Tysiącleci pełnych chwalebnych czynów Polek i Polaków, trwania w wierze i tradycji Ojców, mądrości Bożej wszystkim pokoleniom Polaków. Boże błogosław Najjaśniejszej Rzeczpospolitej”.

„Dalszej pomyślności, szczęścia i radości”.

„Życzę Ci Polsko, abyś zawsze była naszą dumą”.

„Polsko! Życzymy Ci wielu młodych i mądrych ludzi, którzy będą Cię budować, tworzyć i bronić. Życzymy rozsądku, roztropności i patriotyzmu, tym którzy sprawują władzę. Życzymy Pokoju!”.
„Żeby Polska, zawsze była Polską”.

„Niech młodzież Twoja podejmuje dobre decyzje!”.

„Kochanej naszej Ojczyźnie Polsce najlepsze życzenia błogosławieństwa Bożego”.

„Radosnych i szczęśliwych dzieci, mądrej i wrażliwej młodzieży, roztropnych
i odpowiedzialnych dorosłych”.

„By była wierna korzeniom i wierze ojców naszych i aby jej dzieci zawsze ją kochały”.
„Wolności, miłości, uczciwości”.

„Żebyś zawsze byłą biało-czerwona i niepodległa! Niech Bóg Ci błogosławi”.

„Abyśmy mieli całą młodzież z takimi wartościami jakie dzisiaj zaprezentowała młodzież Liceum „KOSTKI”.

„Mądrych, odważnych, życzliwych sobie ludzi. Nigdy wojny, biedy, bólu i łez! Błogosławieństwa Bożego i opieki Matki Bożej. Byśmy mieli odwagę być Polakami, bo tylko wtedy zasłużymy na Ojczyznę. Radości Ojczyzno, radości!”.

Uczestnicy spotkania mogli zakosztować słodkości w kawiarence przygotowanej przez Radę Rodziców i tym samym włączyć się do szkolnej akcji Jesteś głodny, przyjdź na zupę.
Oczywiście wypieki były przygotowane specjalnie przez rodziców i dostosowane do wszelakich podniebień.
Słowem, obrazem, pieśnią – tak chcieliśmy wyrazić naszą przynależność do narodu, którego jesteśmy synami i córkami. Mamy świadomość obowiązku dbania o pamięć narodową, chcemy zabierać głos w sprawie patriotyzmu. Niech to spotkanie będzie naszym głosem w dyskusji głosem uczniów KOSTKI. Jeżeli chcesz dobrze żyć, masz obowiązek dbać o dobro Ojczyzny. Historia trwa i ty dopisać możesz wers.

Mamy nadzieję i przekonanie, że dzięki zabiegom wielu ludzi świata polityki, dzięki zaangażowaniu obywateli żadne już pokolenie ludzi nie dozna traumy wojny, prześladowań i cierpienia. Niech już nikt nie poprosi głosem poety : zapomnijcie o nas, nie pytajcie o naszą młodość, zostawcie nas, bo nie zrozumiecie, czasu apokalipsy spełnionej. Niech tego świat Wam zaoszczędzi.

Dziękujemy wszystkim za wspólne śpiewanie dla naszej Ojczyzny. Jeśli udało nam się wyzwolić wśród Państwa choć odrobinę radości i zmotywować do podzielenia się swoją patriotyczną postawą, to jest to dla nas powód do dumy.

Do zobaczenia za rok, na piątym jubileuszowym śpiewaniu dla Niepodległej.

Agnieszka Korczak, koordynator KOSTKA MAGIS

Aneta Pietrzyk, nauczyciel bibliotekarz i Dyrektor Biura Promocji i Rozwoju Szkoły

Aldona Skoczek, nauczyciel muzyki

 

Autor zdjeć Pani Agnieszka Ożga-Woźnica

 

Zobacz zdjęcia