W trakcie pierwszego weekendu października (29.09.-1.10.2017) dziewięcioro uczniów KOSTKI uczestniczyło w XII Rajdzie Szlakami Żołnierzy Wyklętych mjra Józefa Kurasia „Ognia” w Gorcach. W ciągu trzech dni uczestnicy rajdu mieli okazję wcielić się w rolę partyzantów działających na terenie Gorców i okolic. Sam rajd miał charakter rajdu pieszego dlatego każdy z uczestników w ciągu trzech dni pokonał trasę 50 km. W trakcie wykonywanych na posterunkach zadań uczestnicy rajdu mogli: poznać dzieje niepodległościowego podziemia zbrojnego z lat 1945 – 1947, dotrzeć do miejsc, obiektów, świadków historii, poznać warunki życia, do jakich byli zmuszeni przebywający w tatrzańskich lasach partyzanci.

Oddajmy głos Helenie – uczestniczce rajdu:

Ostatnie dni września spędziliśmy na XII Rajdzie Szlakami Żołnierzy Wyklętych. Początkowo przenieśliśmy się do roku 1945, aby końcowo znaleźć się w 1947 (roku śmierci Józefa Kurasia).

Podczas wędrówki rozwiązywaliśmy liczne zadania. Uczyliśmy się musztry, pierwszej pomocy, obsługi broni i wielu innych ciekawych rzeczy. Przemierzając gorczańskie szlaki zgłębiliśmy historię Józefa Kurasia „Ognia” i innych Żołnierzy Wyklętych. Przez trzy dni przeszliśmy około 50 km. Naszej przygodzie towarzyszyły piękne widoki, radosna atmosfera, a momentami przeżywaliśmy chwile grozy, gdy wpadliśmy w zastawione przez funkcjonariuszy UB pułapki.

Helena Sabuda klasa 2D

Szymon Tarkowski, nauczyciel geografii

 

Zobacz zdjęcia