Samorząd Uczniowski realizuje ideę samorządności, reprezentując społeczność uczniowską. W ramach swoich kompetencji może decydować o różnych sprawach, wpływając na aktywny udział uczniów w życiu szkoły. Dnia 12 października w naszej szkole po raz kolejny wybraliśmy Samorząd Uczniowski na kadencję w roku szkolnym 2017/2018.

Kilka dni poprzedzających moment wyborów w naszej szkole stały się czasem aktywnej kampanii wyborczej kandydatów do Samorządu oraz ich komitetów wyborczych. Szkolne korytarze wypełniły się pomysłowymi plakatami wyborczymi, na telewizorach wyświetlaliśmy bilbordy wyborcze. Kandydaci przedstawiali swoje pomysły, zachęcając uczniów do oddania na nich głosów. Kampania, która przebiegła w atmosferze wzajemnego szacunku i zdrowej rywalizacji, stała się preludium do debaty wyborczej.

W czwartkowy poranek uczniowie spotkali się z kandydatami na sali gimnastycznej i korytarzu pierwszego piętra, aby zaprezentować się społeczności uczniowskiej i wziąć udział w debacie. Gospodarzami wydarzeń tego dnia byli Pan Łukasz Miłek i absolwent KOSTKI oraz członek Samorządu Uczniowskiego w poprzedniej kadencji Daniel Czerniawski. Na wstępnie każdy z kandydatów przedstawił się i krótko zaprezentował program wyborczy. Następnie nadszedł czas na debatę wyborczą, w której kandydaci mogli wypowiedzieć się miedzy innymi na temat zakresu współpracy Samorządu Uczniowskiego ze społecznością szkolną oraz pomysłów na integrację uczniów. Nie zabrało również miejsc na pytania publiczności.

Po debacie uczniowie udali się do lokali Komisji Wyborczych, gdzie oddali głos na swoich kandydatów. Po podliczeniu głosów Ojciec Dyrektor Paweł Brożyniak ogłosił wyniki wyborów do Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2017/2018, w skład którego weszli przedstawiciele gimnazjum i liceum:

Przewodniczący: Jan Łuczak kl. 1C (liceum)

Zastępca: Helena Sabuda kl. 2d

Członkowie Samorządu:

Maciej Bednarczyk kl. 2h

Małgorzata Juszkiewicz kl. 3b

Oliwier Gawlik kl. 3f

Maciej de Junosza Załuski kl. 1A (liceum)

Nowy Samorząd Uczniowski KOSTKI tak wspomina dzień wyborów i planuje swoją działalność na rzecz społeczności szkolnej:

Nazywam się Jan. Jestem absolwentem gimnazjum Kostka, aktualnie uczniem klasy 1C KOSTKI liceum.. Do moich zainteresowań należy gra w koszykówkę, pływanie, rysowanie oraz oglądanie filmów. Jestem pewien, że bycie przewodniczącym nie jest łatwe, ale postaram się dać z siebie wszystko i podołać temu zadaniu.

Jan Łuczak klasa I C

W dniu 12 października w Kostce odbyły się wybory do samorządu uczniowskiego. Kandydaci zostali podzieleni na dwie grupy, a następnie udali się do reszty uczniów, na debatę. W tym samym czasie odbywały się dwie debaty – jedna na pierwszym piętrze – prowadzona m.in. przez znanego i lubianego Daniela Czerniawskiego; a druga na sali gimnastycznej. Kandydaci mieli za zadanie przedstawić ich plany wyborcze i odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących pomysłów na lepsze zintegrowanie szkoły, itp. Następnie zorganizowano kolejne dwie debaty (grupy kandydatów zamieniły się miejscami). Po skończonej dyskusji wszyscy uczniowie udali się oddać głos na wybraną przez nich osobę. Następnego dnia podczas modlitwy zostały ogłoszone wyniki i odbyło się spotkanie członków nowego samorządu, na którym o. Paweł Brożyniak podzielił się z nimi gratulacjami i udzielił wskazówek odnośnie dalszego funkcjonowania samorządu. Miejmy nadzieję, że członkowie samorządu będą sprawować się jeszcze lepiej niż w zeszłym roku.

Maciej Bednarczyk klasa 2 h

Jestem uczennicą klasy 3B. Ostatni rok pełniłam funkcję zastępcy przewodniczącego szkoły. W tym roku będę się udzielać jako członek samorządu uczniowskiego. Mam wiele pomysłów. Interesuję się biologią, od 10 lat gram na fortepianie, akompaniuje szkolnemu chórowi. Dużo się uczę, ale jest to mój sposób na sukces. Staram się wytrwale dążyć do celów i spełniać marzenia.

Małgorzata Juszkiewicz kl. 3b

Życzymy nowemu Samorządowi Uczniowskiemu udanej współpracy i ciekawych pomysłów!

Agnieszka Kubas, nauczyciel historii

 

 

Zobacz zdjęcia