Face to face czy Facebook?
S. Halina Mol, Iwona Pasławska-Smęder, Małgorzata Wątkowska

Drodzy Rodzice, Nauczyciele i Uczniowie,
Chcemy podzielić się ogromną radością. Zakończyliśmy projekt „Face to face czy Facebook”. Jego finalizację stanowi książka pod tym samym tytułem.
Proponujemy, by Face to face… wykorzystać jako podręcznik na godziny wychowawcze, dlatego zachęcamy Państwa, aby powiększyć swój domowy księgozbiór o kolejną pozycję.
Książkę można kupić za jedyne 20zł na stronie księgarni Wydawnictwa WAM http://e.wydawnictwowam.pl/
Szczegółowych informacji udziela:
Biuro Rozwoju i Promocji Szkoły
KOSTKI Liceum Ogólnokształcącego Jezuitów im. św. Stanisława Kostki
ul. Spółdzielców 5, 30-682 Kraków
tel. 12 655 09 24
12 października w naszej szkolnej bibliotece odbyło się spotkanie autorskie. Bardzo nas cieszy ogromne zainteresowanie ze strony Rodziców i Nauczycieli, którym serdecznie dziękujemy za obecność.
Zachęcamy do obejrzenia galerii ze spotkania autorskiego.
Poniżej krótki przewodnik po książce i historia jej powstania.
Szukasz odpowiedzi na pytania, które nie dają Ci żyć? Sprawdź tu!

Na starcie musisz wiedzieć, że nikt Cię tutaj nie będzie oceniał i niczego nakazywał.

Masz wokół siebie ludzi, którzy poważnie potraktują Twoje przemyślenia. A zatem – może warto zadać sobie kilka ważnych pytań? Tylko na spokojnie.
• Czy wiesz kim jesteś?
• Czy lubisz siebie?
• Jak się czujesz, gdy ktoś Cię poucza?
• Co według Ciebie znaczy „kochać”?
Tym razem to Ty zadajesz pytania. Komu? Samemu sobie. Ty też na nie odpowiadasz. Pamiętaj! Każda odpowiedź jest poprawna! Dlaczego? Bo jeśli szczerze rozmawiasz z samym sobą, na pewno będzie prawdziwa.

Jak powstała książka?
Pracując z młodymi ludźmi często spotykamy się z ogromem cierpienia, jaki noszą w sobie. Cierpią, ponieważ nie mogą poradzić sobie ze swoimi problemami. Rzeczywistość niekiedy ich przerasta. Książka Face to Face… powstała jako wynik spotkań „twarzą w twarz” z naszymi uczniami.
Podczas tych rozmów młodzież określiła najbardziej nurtujące ją problemy. Stanowią one 15 tematów niniejszej książki.
1. Kim jestem?
2. Jak pokochać i zaakceptować siebie?
3. Słuchać dorosłych czy żyć tak, jak chcę?
4. Czy naprawdę muszę chodzić do szkoły i odrabiać lekcje?
5. Patriotyzm: obowiązek czy ściema?
6. Żyć zdrowo tylko po to, aby być trendy?
7. Domówka i melanż czy książka i spacer?
8. Miłość i odpowiedzialność czy przyjemność bez konsekwencji?
9. Życie w necie czy życie w realu?
10. Czy „sam” znaczy samotny i nieszczęśliwy?
11. Być wytykanym palcami czy pozostać wiernym sobie?
12. Czy jestem kimś, bo mam hajs, markowe ciuchy i nowego iPhone’a?
13. Co zrobić, gdy ktoś się nade mną znęca?
14. Co zrobić, gdy odczuwam smutek, rezygnację i nic mi się nie chce?
15. Co zrobić, gdy ogarnia mnie niepohamowana złość?

Żeby zmierzyć się z tymi tematami postanowiliśmy przetestować je na własnej skórze tworząc warsztaty.
Punktem startowym opracowania każdego tematu była prawdziwa historia. Opowiadają one o życiu naszych wychowanków. Te historie prowadziły nas do zastanowienia się nad tym, jak jest w naszym życiu.
Nie chcieliśmy błądzić w tych wędrówkach po zawiłych ścieżkach życia, dlatego wybraliśmy sobie przewodnika, który już niejeden szlak w swoim życiu przemierzył – Ignacego Loyolę. Jego myśli są drogowskazem, duchowym GPS –em.
Przystanki w postaci ilustracji zbudował jeden z naszych uczniów. W swoich grafikach po mistrzowsku z młodzieńczą dynamiką opowiedział te historie. My spisałyśmy, powstałe w wyniku spotkań z młodymi, refleksje i tak oto powstał krótki przewodnik po życiu.
Adresujemy go przede wszystkim do młodzieży i wychowawców. Są w nim miejsca na osobistą refleksję dla młodych. Można go również wykorzystać do pracy warsztatowej podczas godzin wychowawczych. Jasna struktura książki ułatwia korzystanie z niej.
Rodzicom pokazuje, jakie myśli kłębią się w głowach ich dorastających dzieci i może stanowić dobry pretekst do rozmowy o rzeczach trudnych.

Życzymy miłej lektury!

Prezentacja autor Małgorzata Wątkowska

O. Paweł Brożyniak SJ, dyrektor KOSTKI Publicznego Gimnazjum Jezuitów w Krakowie.
 Iwona Pasławska-Smęder, pedagog

Aneta Pietrzyk, nauczyciel bibliotekarz i Dyrektor Biura Promocji i Rozwoju Szkoły

Zobacz zdjęcia Załącznik nr 1