22 marca 2017 roku pod opieką wychowawców pojechali do Chorzowa, aby poszerzyć swoją wiedzę z fizyki i astronomii. Co zobaczyli i czy się im podobało , to przeczytacie w relacjach uczniów.

Zdzisława Rogozińska, nauczyciel fizyki, organizator wyjazdu

Dnia 22.03.2017 roku wszystkie klasy drugie pojechały na wycieczkę do planetarium w Chorzowie. Po porannej zbiórce zajęliśmy miejsca w autokarze. Podróż do celu minęła dobrze. Gdy dojechaliśmy na miejsce, musieliśmy zaczekać na wejście do głównej sali. Kiedy upłynął czas oczekiwań, udaliśmy się do do obszernego pomieszczenia z wygodnymi fotelami. Były one pochylone w ten sposób, że z łatwością mogliśmy oglądać gwiazdy na pół okrągłym suficie. Na środku sali stało duże urządzenie – planetarium, które służyło do wyświetlania obiektów na „niebie”. Cały pokaz składał się z dwóch części podzielonych przerwą. Wszyscy z zainteresowaniem uczestniczyli w tej lekcji astronomii. Mam nadzieję, że będzie więcej wycieczek edukacyjnych, w których będzie brało udział wiele osób.

Małgorzata Juszkiewicz kl II B

Dnia 22 marca 2017 r. Drugie klasy pojechały na wycieczkę do Planetarium do Chorzowa. Rano wyjechaliśmy i udaliśmy się do tego jakże ciekawego miejsca. Będąc tam nie tylko mogliśmy obserwować przepiękny obraz nieba ale także dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy , o których opowiadał nam Pan prowadzący. Wycieczka była udana i na pewno wynieśliśmy z niej wiele nowych rzeczy.

Aneta Kłósek kl II D

W środę 22 czerwca razem z innymi uczniami KOSTKI uczestniczyłem w wycieczce do Planetarium Śląskiego w Chorzowie. Gdy tego dnia szedłem do szkoły, wiedziałem, że czeka mnie tam niecodzienna lekcja fizyki, a na niej widoki, których nie da się zobaczyć w mieście. Po krótkiej zbiórce przed szkołą udaliśmy się do autokarów i już po około dwóch godzinach byliśmy na miejscu.
Początkowo budynek planetarium nie zrobił na mnie wielkiego wrażenia. Szare ściany, puste sale i surowy wystrój nie wskazywały na to, by ośrodek miał coś ciekawego do zaoferowania. Na całe szczęście, myliłem się.
Po kilkudziesięciu minutach oczekiwania, weszliśmy w końcu do sali, na której miał odbyć się pokaz. Minęło kilka chwil, po których zgasły światła, a na zakrzywionym, podobnym do kopuły suficie pojawiły się tysiące gwiazd. Mogliśmy oglądać niezliczone gwiazdozbiory, konstelacje i przepiękne galaktyki. Wkrótce rozległ się głos pana prowadzącego. W rożny sposób prezentował on nam różne interesujące informacje na temat gwiazd (m.in. za pomocą wyświetlającej się w górze strzałki pokazał nam linię obrazującą tor ruchu planet, czy przyspieszania i zwalniania czasu). Sfera wizualna tej prezentacji zaparła mi dech w piersi i długo jej nie zapomnę. Niestety, nie mogę stwierdzić tego samego o wykładzie towarzyszącym oglądaniu gwiazd. Pan często powtarzał się i mówił bardzo powoli, co było dość nużące.
Mimo wszystko jestem zadowolony z wycieczki. Nie mogę się doczekać wakacji, podczas których chętnie pojadę z dala od miasta, by nocą pooglądać gwiazdy. Na pewno wtedy porównam je z widokiem, jaki zapamiętałem podczas wizyty w planetarium.

Pozdrawiam,
Kuba Borkowski kl IIE

Dnia 22 marca 2017 wszystkie klasy drugie z naszego gimnazjum udały się do śląskiego Planetarium. Owe miejsce znajdowało się w Chorzowie. Zbiórka zaczęła się wraz z wybiciem na zegarze godziny 7.00. Stamtąd wszyscy udaliśmy się do autokarów, którymi pojechaliśmy do owego Planetarium. Po przyjemnej podróży chwilę mieliśmy na odpoczynek, nim miały zająć się nasze „zajęcia”. Gdy już mogliśmy się udać na salę, wszyscy otrzymaliśmy bilety, które pokazywaliśmy przy wejściu. Te bilety są dla nas – uczniów bardzo istotne, gdyż są wliczane jako obowiązkowe „publikacje popularnonaukowe”. Po wejściu do zaciemnionej sali, czekało nas niemałe zaskoczenie. Otaczające nas pomieszczenie było okrągłe, zaś sufit miał kształt połowy kuli. Usiedliśmy na rozkładanych fotelach i po chwili naszym oczom ujawniła się wizualizacja nocnego nieba na suficie. Wydarzenie było nietuzinkowe. Wizja kosmosu wywoływała wrażenie oderwania od rzeczywistości. Prócz oczywistych walorów estetycznych, dowiedzieliśmy się bardzo wiele na temat gwiazd, wędrówki planet oraz o samym niebie. Aż trudno było się nie rozmarzyć, gdy patrzyliśmy na owe cuda. Nowa porcja wiedzy plus piękny widok, naprawdę niezwykły dzień. Myślę, że każdy wspomina tę wycieczkę bardzo pozytywnie. W końcu niewiele razy w życiu możemy ujrzeć tak ciekawe rzeczy.

Natalia Izbińska kl IIF

Dnia 22 marca zebraliśmy się pod szkołą o godzinie 7:00, następnie jechaliśmy autokarem z Krakowa do Chorzowa kilka godzin. Droga była przyjemna, gdy dojechaliśmy obsługa zaprowadziła nas do ogromnej sali z dachem w kształcie kopuły. Najpierw zobaczyliśmy niebo podczas różnych miesięcy. Dowiedzieliśmy się jakie znaki zodiaku występują w danych miesiącach. W czasie seansu mogliśmy się poczuć jak na oceanie, bo właśnie tam najlepiej jest obserwować gwiazdy. Widzieliśmy też to samo niebo w mieście i na wsi. Obserwowaliśmy również fazy księżyca i jak zachowuje się on podczas różnych miesięcy. Jedną z najbardziej interesujących była możliwość zobaczenia zaćmienia księżyca, a także słońca… było to niesamowite wrażenie. Dowiedzieliśmy się jakie planety możemy zobaczyć podczas poszczególnych miesięcy. Nauczyliśmy się również rozpoznawać gwiazdozbiory oraz określać strony świata względem układu gwiazd. Poszerzyliśmy swoją wiedzę o wszechświecie. Nic nieznaczące niebo nocą stało się niezwykłym zjawiskiem. To była niezapomniana i bardzo udana wycieczka.
Wiktoria Machowska kl IIA

22 marca pojechaliśmy z wszystkimi klasami drugimi do Planetarium , a zarazem Obserwatorium im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie. Droga była dość długa ,ale na pewno nie nudna. Gdy już znaleźliśmy się na miejscu, pierwszą rzeczą jaką zauważyliśmy była nietypowa konstrukcja budynku. Zaprowadzono nas do ogromnej sali projektowej w kształcie kopuły , która służy do symulacji układu gwiazd i planet na niebie z dowolnego miejsca na Ziemi. W czasie prezentacji dowiedzieliśmy się między innymi jak bardzo nasza cywilizacja i oświetlenia w miastach wpłynęły na wygląd nieba, co to jest ekliptyka ,dlaczego nie widzimy gwiazd w dzień. Zobaczyliśmy jak wyglądałoby niebo , gdyby żadne światło na Ziemi go nie oświetlało oraz jak powstaje zaćmienie Słońca i zaćmienie Księżyca. Pokazano nam wszystkie gwiazdozbiory oraz wytłumaczono genezę nazwy niektórych z nich. Widzieliśmy poszczególne fazy Księżyca , a także gdzie znajduje się Gwiazda Polarna i dowiedzieliśmy się dlaczego jest taka ważna. Seans trwał dość długo , jednak na szczęście mieliśmy chwilę przerwy , aby rozprostować nogi .Z wycieczki wracaliśmy więc bogatsi o nową wiedzę i wcale nie zmęczeni dość długim seansem.
Patryk Kordoń kl IIC