Dnia 2.03 odbyła się wycieczka do Europeum, Ośrodka Kultury Europejskiej mieszczącego się w dawnym Spichlerzu przy pl. Sikorskiego 6 . Wraz z Paniami polonistkami i Panią przewodnik oglądaliśmy i omawialiśmy dzieła z różnych krajów i epok. Na obrazy i rzeźby patrzyliśmy pod kątem ich przynależności do sfery sacrum i profanum. Pracując w grupach szukaliśmy w sztuce nawiązań do danych pojęć, takich jak śmierć, starość czy seks. By lepiej zrozumieć wizje autorów poznaliśmy też garść faktów historycznych dotyczących ich samych, bądź postaci przedstawionych w ich dziełach.

Wycieczka była ciekawa i dostarczyła nam mnóstwa nowych informacji, związanych nie tylko ze sztuką.

Julia Łukaszewska, klasa 3e

W dniu 2 III 2017 r. chętne osoby, w tym ja, wraz z p. Agnieszką Szefer-Walas i p. Anną Zdanek wyszliśmy do Europeum. W środku było wiele ciekawych obrazów i rzeźb, z których można było wyczytać mnóstwo emocji. Razem z nami była pani przewodnik, która w ciekawy sposób opowiadała o wybranych dziełach.

Niestety nie miałam możliwości zostać do końca wycieczki, ale to, co zobaczyłam upewniło mnie w przekonaniu, że muszę jeszcze wrócić do Europeum i obejrzeć resztę obrazów namalowanych przez znanych artystów.

Julia Adamczyk, klasa 1d

W muzeum zwiedzaliśmy trzy sale tematyczne. Zaczęliśmy od Sali o dwóch głównych sferach – sacrum i profanum. Na początku podzieliliśmy się na małe grupki i mieliśmy odnaleźć obrazy o konkretnej tematyce, które następnie omawialiśmy. W kolejnych salach były obrazy i rzeźby przedstawiające słynne osoby, np. Adama Mickiewicza.

Cała wycieczka była bardzo ciekawa, dużo się nauczyłam i mam nadzieję, że kiedyś wybierzemy się w miejsce o podobnej tematyce.

Weronika Frączek, klasa 1d

Gabriela Mączka klasa 1d

 

Więcej na temat muzeum znajdziecie tu: http://mnk.pl/oddzial/osrodek-kultury-europejskiej-europeum/o-oddziale

Agnieszka Szefer – Walas, nauczyciel języka polskiego

Anna Zdanek, nauczyciel języka polskiego

Zobacz Zdjęcia