Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w KOSTCE

W tym roku po raz kolejny obchodziliśmy w KOSTCE Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklęty. Historia Niezłomnych nie jest jeszcze do końca zbadanym fragmentem historii naszego narodu. Dzięki staraniom polskich prezydentów aktualnie ten dzień jest uroczyście obchodzony w naszym kraju.

Tematem przewodnim tegorocznego święta w naszej szkole była postać Danuty Siedzikównej pseudonim „Inka”. „Inka” wiosną 1946 r. nawiązała współpracę z oddziałem Zdzisława Badochy „Żelaznego”, jednego z dowódców oddziałów „Łupaszki”. Została aresztowana 20 lipca 1946 r., gdy wykonywała zadanie, którego celem było przetransportowanie materiałów medycznych. Po śledztwie i brutalnych przesłuchaniach w gdańskim więzieniu „Ince” postawiono zarzut między innymi członkowstwa w nielegalnej organizacji, została skazana na śmierć. „Inkę” rozstrzelano rankiem 28 sierpnia 1946 roku. Miejsce pochówku tej młodej i dzielnej dziewczyny zostało utajnione. Dzięki staraniom Instytutu Pamięci Narodowej udało się ustalić miejsce pochówku „Inki”, która wraz z Feliksem Selmanowiczem „Zagończykiem” w sierpniu 2016 r. została pochowana z państwowymi honorami.

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych wysłuchaliśmy audycji, w której została przybliżona postać Danuty Siedzikównej „Inki”. Aby poszerzyć wiedzę uczniów na ten temat wybraliśmy się również na spotkanie edukacyjne pt.: Żołnierze Niepodległości. Walka o niepodległą Polskę 1944-1963, które odbywało się na Akademii Ignatianum przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. W ramach spotkania zapoznaliśmy się z prezentacją dotyczącą losów Polski podczas II wojny światowej oraz wysłuchaliśmy dwóch ciekawych wykładów: dr M. Korkucia – 1939-1963: wielu wrogów, jeden cel i dr M. Wenklara Najmłodsi wyklęci – niepodległościowe organizacje młodzieżowe. Następnie obejrzeliśmy film dokumentalny pt.: „Rączy” w reżyserii D. Walusiaka. Spotkanie zakończyło się losowaniem nagród wśród osób, które prawidłowo odpowiedziały na pytania dotyczące tematyki spotkania.

Agnieszka Kubas, nauczyciel historii

Dorota Muller, nauczyciel historii

Łukasz Miłek, nauczyciel wiedzy o społeczeństwie