03 marca br. wraz ze sporą grupą uczniów z różnych klas biorących udział w kuratoryjnym konkursie mitologicznym  (XI Wojewódzkim Konkursie Wiedzy w Kręgu Mitów i Kultury Antycznej) miałem możliwość udania się na prelekcję dotyczącą historii starożytnych cywilizacji w obrębie tzw. „żyznego półksiężyca”. Tenże wykład rozpoczął się o godz. 9:00 w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie. Razem z nami w wykładzie uczestniczyli także uczniowie z innych krakowskich szkół.

O godz. 8:00 opuściliśmy budynek szkoły pod czujną opieką pani I. Poręby oraz p.  I. Jóźwik, udając się na przystanek tramwajowy. Po dziesięciominutowym odpoczynku odjechaliśmy  w kierunku Bronowic Małych. Wysiadając na przystanku „Plac Bohaterów Getta”, skierowaliśmy nasze kroki na ul. Targową, gdzie po przestąpieniu progu Centrum Kultury  znaleźliśmy się w małej , wysokiej  salce. Tam też otrzymaliśmy materiały ze skróconymi wersjami tematów z podręcznika od historii dla klas pierwszych gimnazjum i usiedliśmy na wygodnych krzesłach. Mieliśmy okazje posłuchać o osiągnięciach matematycznych i architektonicznych Sumerów, czyli kanałach irygacyjnych, braku dróg (tubylcy przemieszczali się po dachach ) i zigguratach –  pierwszych piramidach na ziemi. Po podbiciu ich kraju powstało państwo babilońskie, którego najbardziej znanym władcą był Hammurabi – ustanowił surowe prawo: „oko za oko, ząb za ząb”. Dowiedzieliśmy się też czegoś nowego – królówie babilońscy chowani byli razem z dworem, przez co powstało miejsce takie jak „Jama śmierci” – władca zażyczył sobie, żeby aż siedemdziesiąt trzy osoby były pochowane razem z nim! Nie wszystkie były jednak martwe w chwili wkładania do ogromnego grobowca –  ciała znaleziono albo z przeciętą tchawicą – ten mniej bolesny sposób – albo w pozach wskazujących na próby ucieczki (nie było to jednak możliwe, gdyż wyjście  szczelnie zamknięto). Kolejną cywilizacją na tych terenach byli Asyryjczycy – oprócz ogromnych obszarów we władaniu, nie wyróżniający się niczym szczególnym. Ostatnim wielkim państwem było imperium nowobabilońskie, słynące z „Wiszących ogrodów królowej Semiramidy”, jako jednego z cudów świata i bramy Isztar, obecnie znajdującej się w Niemczech.

Po zakończeniu wykładu o godzinie 10:50 wróciliśmy tramwajem tej samej linii do szkoły. Ku wielkiemu niezadowoleniu niektórych uczniów zdążyliśmy na piątą godzinę lekcyjną. Wykład był interesujący, jednak nie poruszono w ogóle tematu bogów greckich – zabrakło nam czasu. Polecam takie zajęcia wszystkim, którzy interesują się kulturą Bliskiego Wschodu – zawsze można usłyszeć o wielu fascynujących rzeczach : )

Niebawem finał konkursu, więc trzymajcie kciuki!

Mateusz Francik, kl. 1g

Życzymy otwartych umysłów i samych sukcesów 29 marca br.!

Iwona Poręba, nauczyciel języka polskiego

Izabela Józwik, nauczyciel bibliotekarz