W grudniu kontynuowaliśmy projekt matematyczny „Sierpiński Carpet Projekt”. Podczas prelekcji uczniowie zapoznali się z fraktalami, z postacią Wacława Sierpińskiego oraz z własnościami matematycznymi Piramidy Sierpińskiego. Po wykładzie wszyscy ochoczo przystąpili do pracy w celu zbudowania Kostkowej Piramidy- trójwymiarowego odpowiednika trójkąta Sierpińskiego, składającego się ze 128 czworościanów. Powstała przepiękna budowla, która zdobi korytarz szkoły.
Zespół matematyków

W grudniu, na warsztatach matematycznych, których tematem przewodnim były fraktale, stworzyliśmy „matematyczną choinkę” wg projektu Wacława Sierpińskiego.
Najbardziej wyczerpujące i wymagające ogromnej współpracy okazało się zbudowanie jednego wielkiego ostrosłupa czyli naszego „świątecznego” fraktala. Mimo wielu trudności w połączeniu mniejszych elementów- czworościanów udało nam się po 3 godzinach stworzyć od podstaw nietuzinkową świąteczną ozdobę, która zdobi korytarz naszej Kostki . Podczas warsztatów panowała cały czas miła i radosna atmosfera, wszyscy zgodnie współpracowali, a pod koniec pojawiła się miła niespodzianka – pizza dla wszystkich uczestników.:)
Było super!!!

Kasia, Marysia i Olga kl. 2a

Poznaliśmy nowe pojęcia, które bardzo nas bardzo zaciekawiły i zainspirowały do poznawania innej matematyki. Tworzenie Piramidy Sierpińskiego kształci i rozwija zdolności nie tylko matematyczne, ale również manualne. Bardzo nam się podobały te warsztaty i mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś je powtórzymy 🙂

Paulina i Michał I B

Joanna Baryła, nauczyciel matematyki

Edyta Janda, nauczyciel matematyki i chemii

Joanna Błachowska, nauczyciel matematyki

Beata Rudnicka- Szyba, nauczyciel matematyki

Zobacz Zdjęcia