W sobotnie przedpołudnie ponownie wybraliśmy się zwiedzać krakowskie muzea. Tym razem celem naszej wyjścia było Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila”. Ideą muzeum jest pokazanie dziejów Polski i Polaków od końca XIX wieku do końca lat 80. XX w. Zgromadzone w Muzeum zbiory zawierają posiada w swoich zbiorach spuściznę organizacji paramilitarnych przełomu XIX i XX wieku, międzywojennego Wojska Polskiego oraz naszych dziejów z czasów II wojny światowej. Szczególne miejsce zajmują również pamiątki po Polakach walczących na początku z okupantem niemieckim, a następnie z władzą komunistyczną.

Blisko pięćdziesięcioosobowa grupa uczniów KOSTKI w chłodny sobotni poranek wyruszyła do Muzeum, gdzie w dwóch grupach pod opieką przewodników rozpoczęliśmy zwiedzanie. Jedną z pierwszych atrakcji była możliwość sprawdzenia swoich umiejętności strzeleckich, która cieszyła się dużym zainteresowaniem. Przemierzając kolejne wystawy poznaliśmy przejawy odwagi naszych bohaterów narodowych, takich jak między innymi Witold Pilecki. Dzięki niezwykłym opowieściom przewodników i miejscu, w którym przebywaliśmy, mogliśmy przenieść się w czasie oraz zastanowić się, co zrobilibyśmy na miejscu Polaków żyjących w czasach wojny i okupacji. W trakcie zwiedzania zobaczyliśmy gablotę poświęconą krewnemu naszego Pana Dyrektora – gen. Stanisławowi Rostworowskiemu.

Muzeum Armii Krajowej im. gen.  Emila Fieldorfa „Nila” zrobiło na mnie duże wrażenie. Zwiedzając sale wystawowe  mogliśmy się dowiedzieć jak wyglądało życie codzienne pod okupacją, w konspiracji i partyzantce  oraz poznaliśmy historię Armii Krajowej w trakcie i po wojnie. Wszystkim najbardziej podobała się multimedialna strzelnica, gdzie można było strzelać do sowieckiego lub niemieckiego czołgu z karabinu przeciwpancernego UR wz. 35. Na pewno jeszcze kiedyś odwiedzę to muzeum.

Szymon Alberski III A

Zapraszamy wszystkich do kolejnego wspólnego zwiedzania muzeów krakowskich już w styczniu!

Dorota Muller, nauczyciel historii

Agnieszka Kubas, nauczyciel historii

Łukasz Miłek, nauczyciel wiedzy o społeczeństwie

Zbigniew Hanusiak, nauczyciel zajęć technicznych

Zobacz zdjęcia