W dniu 28.10 razem z moją klasą 2c udaliśmy się do przedszkola na zajęcia o harcerstwie, które prowadziłam. Na początku trochę się denerwowałam, ale gdy zaczęłam opowiadać, wszystkie przedszkolaki słuchały mnie z zaciekawieniem. Opowiedziałam im, co robię wraz z moją drużyną na zbiórkach oraz o rajdach, festiwalach, obozach i innych naszych wyjazdach. Pokazałam również mundur żeński i męski, objaśniając różnice pomiędzy nimi oraz wszystkie plakietki i znaczki znajdujące się na nich. Później dzieci miały okazje przymierzyć cały taki strój. Myślałam, że zgłosi się paru przedszkolaków, jednak ku mojemu zdziwieniu chętna była dość spora grupa. Po zabawnym mundurowaniu poprowadziłam zabawę w pif-paf. Pomimo tego, że na początku zasady gry były niezrozumiałe, wszystkie przedszkolaki oraz gimnazjaliści dobrze się bawili i mieli okazję bliżej się poznać oraz współpracować. Na zakończenie przeczytałam im bajkę o harcerstwie, która również je zaciekawiła. Kiedy czytałam pojawiła się okazja, żebym mogła pokazać przywitanie scoutowskie. Wszyscy gimnazjaliści oraz przedszkolaki przez chwilę podawali sobie w taki sposób ręce. Po zakończeniu czytania rozdałam dzieciom słodycze.

Czas w przedszkolu bardzo szybko minął, a nawet było go za mało, żeby pokazać i opowiedzieć o wszystkim. Pomimo początkowego stresu, zarówno mi jak i wszystkim innym osobom te zajęcia bardzo się podobały. Mam nadzieję, że nadarzy się więcej okazji do poprowadzenia takiej właśnie „lekcji”.

Emilia Witek, kl. IIc

Katarzyna Kowalczyk,nauczyciel języka polskiego, koordynator ds. wolontariatu